Najveća stranka koja predstavlja etničku albansku manjinu u Severnoj Makedoniji ponudila je da povuče svoje ministre iz vlade kako bi ispunila zahtev opozicije da se otvori put za pregovore o članstvu u Evropskoj uniji.
Demokratska unija za integraciju (DUI) saopštila je da će ostavke njenih ministara stupiti na snagu samo ako glavni opozicioni nacionalista VMRO-DPMNE izglasa ustavne promene za priznavanje bugarske manjine, kao što je Bugarska zahtevala da dozvoli pridruživanje zemlje EU.
Prošle godine, parlament Severne Makedonije usvojio je sporazum uz francusko posredovanje u cilju rešavanja spora sa Bugarskom koja je stavila veto na pregovore Makedonije i EU. Opširnije
Bugarska je ukinula veto pod uslovom da Severna Makedonija izmeni svoj ustav kako bi priznala bugarsku manjinu. Opozicija je protestovala protiv sporazuma, tvrdeći da on treba da uključi zahtev da Bugarska prizna makedonski jezik.
Bugari i etnički Makedonci govore slične jezike, a obe zajednice su veoma osetljive na zakone koji ih priznaju kao različite nacionalnosti.
Za promenu ustava potrebna je dvotrećinska većina u parlamentu Severne Makedonije. VMRO-DPMNE je prošlog meseca saopštila vladi da će podržati ustavne promene ako DUI napusti vladu, formira se nova vladina koalicija koja uključuje opozicione stranke i budu zakazani novi izbori.
„Svesni nade i ciljeva/snova građana da jednog dana postanu deo velike evropske porodice, …, mi, ministri i vladini zvaničnici iz redova Demokratske unije za integracije, podnosimo ostavke na funkcije koje trenutno obavljamo. napolje“, navodi DUI u pismu premijeru Dimitru Kovačevskom koji su objavili lokalni mediji.
„Ostavke, gospodine premijeru, automatski stupaju na snagu onog trenutka kada opozicija glasa o ustavnim amandmanima“, zaključuje se u pismu.
Iz Vlade nije bilo hitne reakcije.
VMRO-DPMNE je u saopštenju navela da DUI mora što pre da napusti vladu i da se organizuju novi izbori. Nije se pozabavila zahtevom da prvo glasa za podršku ustavnim promenama.
Severna Makedonija je kandidat za članstvo u EU već 17 godina, ali je odobrenje za razgovore prvo blokirala Grčka, a zatim Bugarska. Pregovori o članstvu u EU i reforme mogli bi da potraju godinama, rekli su zvaničnici EU.