Putin naziva politiku EU o ruskim đubrivima iracionalnom i amoralnom

Putin naziva politiku EU o ruskim đubrivima iracionalnom i amoralnom

Odluka baltičkih država da spreče kretanje teretnih brodova, koji su natovareni ruskim đubrivom i zarobljeni u lukama EU, zanemaruje ekonomske interese nacija kojima je potrebna, rekao je u subotu predsednik Vladimir Putin, okarakterišući taj potez kao „iracionalno ponašanje. ”

Prema rečima šefa države, oko 200.000 tona ruskog đubriva i dalje je zaglavljeno u baltičkim lukama.

Taj potez je navodno motivisan oklevanjem zemalja članica EU da dozvole Moskvi „da generiše prihode od prodaje tih pošiljki“, rekao je Putin, ističući da su ruske kompanije spremne da besplatno daju đubrivo.

„To je samo iracionalno ponašanje“, požalio se on, dodajući da je korake koje su preduzele baltičke zemlje nemoguće objasniti, jer su blokirale teret „samo zato što je ruski“.

Predsednik je rekao da zemlje EU „ne mare za zemlje u razvoju i najsiromašnije države sveta“, dodajući da je naglasak Zapada na ukrajinskim isporukama žita samo „pokrivanje“, što politiku EU čini „dvostruko amoralnijom“.

Putin je naglasio da su glavni korisnici prošlogodišnjeg sporazuma o kretanju žitarica bili veliki trgovci, koji su uspeli da kupe ukrajinsko žito sa velikim popustom, a zatim ga prodaju po tržišnim cenama „prosperitetnim zemljama“.

„Kako su interesi zemalja u razvoju i izgladnjelih naroda povezani sa ovim?“ upitao je on, ističući da je učešće ukrajinskog žita na svetskim tržištima manje od 5 odsto, dok je udeo žita iz Rusije više od 20 odsto.

Omogućavanje ruskog đubriva da stignu na globalna tržišta bilo je deo značajnog sporazuma o bezbednoj isporuci žita u Crnom moru koji je postignut uz posredovanje UN i Turske u julu 2022. godine, kojim su deblokirane ukrajinske južne luke i omogućeno Kijevu da počne da izvozi žitarice, uz davanje koncesija za Rusija.

Ranije ovog meseca, Moskva je odbila da obnovi taj dogovor, žaleći se da Zapad nije ispunio svoja obećanja o ponovnom povezivanju svojih banaka sa međunarodnim platnim sistemom SVIFT, ponovnom pokretanju ključnog cevovoda za amonijak, dozvoljavanju uvoza poljoprivrednih mašina i delova i deblokadi osiguranja transporta . Pored toga što Zapad nije uspeo da ispoštuje kraj dogovora, Moskva je tvrdila da je Kijev koristio humanitarne koridore da usmeri oružje u svoje crnomorske luke.