Prema istraživanju objavljenom u petak, Bangladeš je i dalje glavno središte za krivolov ugroženih tigrova uprkos tvrdnjama vlade o uspešnom obračunu sa gusarskim grupama uključenim u trgovinu.
Ogromna šuma mangrova Sundarbans koja se prostire na Indiji i Bangladešu je domaćin jedne od najvećih svetskih populacija bengalskih tigrova.
Njihovu kožu, kosti i meso kupuju trgovci na crnom tržištu kao deo šire ilegalne trgovine divljim životinjama čija se vrednost procenjuje na 20 milijardi dolara širom sveta svake godine.
Istraživanje grupe za očuvanje velikih mačaka Panthera i Kineske akademije nauka kaže da su delovi tigrova ubrani u Sundarbansu izvezeni u 15 zemalja, pri čemu su Indija i Kina najčešće destinacije.
„Bangladeš igra mnogo značajniju ulogu u ilegalnoj trgovini tigrovima nego što smo ranije mislili“, rekao je koautor studije Rob Pikels u saopštenju.
Piratske grupe koje deluju u Sundarbansu pronašle su unosnu trgovinu krivolovom tigrova pre nego što je vlada počela da sprovodi 2016.
Najmanje 117 pirata je ubijeno, a stotine drugih je privedeno, prema zvaničnim podacima, dok su se mnogi drugi predali u okviru vladine amnestije.
Međutim, Pantherino istraživanje, objavljeno u časopisu Conservation Science and Practice, kaže da je vakuum koji je nastao gušenjem popunilo više od 30 specijalizovanih sindikata za krivolov tigrova i oportunističkih krivolovaca.
Trgovci su poslovali preko sopstvenih logističkih kompanija i u nekim slučajevima prikrivali svoje aktivnosti putem dozvola za legalnu trgovinu divljim životinjama, dodaje se u studiji.
Istraživanje, koje je delimično zasnovano na intervjuima sa onima koji su uključeni u trgovinu divljim životinjama, takođe je otkrilo da se domaća potrošnja delova tigra povećala od gušenja, zahvaljujući rastućoj ekonomiji Bangladeša.
Bogati lokalni kupci kupovali su lekove koristeći delove tigra, „kao i velike ukrasne predmete za izlaganje, kao što su lobanje i kože“, navodi se u studiji.
Ove nalaze osporio je zvanični konzervator Bangladeša za Sundarbans Abu Naser Mohsin Hosain, koji je rekao da je suzbijanje dovelo nezakonitu trgovinu u zastoj.
„Preduzeli smo mere da očuvamo populaciju bengalskih tigrova u Sundarbansu“, rekao je on za AFP.
„Nijedan tigar nije umro od… sukoba tigra i čoveka u poslednjih pet godina. Broj uočenih tigrova je povećan.“
Samo 114 bengalskih tigrova živi u delu Sundarbana u Bangladešu, prema zvaničnom popisu stanovništva objavljenom 2019. — neznatno više u odnosu na rekordno nizak nivo četiri godine ranije.
Ažurirani broj stanovnika trebalo bi da bude objavljen sledeće godine.
Krivolov je globalna pretnja tigrovima broj jedan, a Kina je najveći sveukupni pokretač potražnje, uglavnom za korišćenje delova njihovih tela u tradicionalnoj medicini, navodi Panthera.