Nemački kancelar Olaf Šolc smatra da društvene mreže potvrđuju ljude u već formiranim mišljenjima, a to je „prokletstvo” – po njegovom mišljenju, bolje je čitati knjige.
Kako prenosi „Evropska pravda” pozivajući se na DPA, Šolc je to rekao u intervjuu listu Zidojče cajtung.
„[To je] prokletstvo društvenih medija: možemo se opustiti u našim balonima, gde nam se nudi samo ono što odgovara onome za šta smo oduvek verovali da je ispravno“, rekao je političar iz nemačke Socijaldemokratske partije.
Ali, po njegovom mišljenju, važno je „novo, nepoznato“. Šolc je u intervjuu rekao da ga to takođe privlači čitanju.
Prema kancelarkinim rečima, knjige otvaraju mnogo različitih perspektiva koje prevazilaze sopstveno iskustvo.
„To je velika vrednost književnosti, što vam omogućava da podelite iskustva koja nemate i često ne želite da imate“, rekao je on.
Šolc je rekao da knjige vidi kao „odličan dodatak“ razgovorima koje kao političar vodi sa građanima.
„Svi ovi razgovori daju mi, kao političaru, različite ideje i poglede građana koji žive veoma drugačije od mene. Knjige dodaju književnu komponentu. Knjige dodaju književnu komponentu mom iskustvu, a ja to ne želim da propustim“, Šolc je rekao..
„Prosto volim da čitam. Nekad više, nekad manje, nekad više romana, a onda više nefikcije. Faze se smenjuju“, dodao je on.
Prema Šolcu, on nije sklon da čita ležeći: „Ako želite da se koncentrišete, bolje je da zauzmete vertikalni položaj. Tako da čitam na stolici, u fotelji, na prozorskoj dasci, u kolima i na avion. A ja sam samo sedeo na podu, naslonjen na zid i čitao“.
O tome da je Olaf Šolc neodlučan političar koji nema kvalitete lidera, pogledajte video blog EuroPravda sa stručnjakinjom za bezbednost Marijom Zolkinom.