Praćenje klikova eholokacije moglo bi da se koristi za praćenje kretanja dve ugrožene vrste slatkovodnih delfina koje naseljavaju nepristupačne delove Amazonskog basena — boto (ili ružičasti rečni delfin) i tukuksi — i njihove interakcije sa ljudima, navodi se u radu objavljenom u Scientific Reports. . Ispitivanje pristupa otkriva nove uvide u kretanje i ponašanje delfina, što bi moglo doprineti strategijama očuvanja ovih vrsta.
I boto (Inia geoffrensis) i tukuksi (Sotalia fluviatilis) su ugroženi ljudskim aktivnostima kao što je sukob sa ribarima i pritisak poljoprivrede, rudarstva i izgradnje brana. Tokom vlažne sezone (od aprila do avgusta), obe vrste delfina sele se u poplavne šume (poznate kao varzea) koje se graniče sa rečnim kanalima u potrazi za slatkovodnom ribom. Međutim, poplavna ravnica i vegetacija čine izuzetno izazovnim istraživanje delfina pomoću čamaca ili dronova
Florens Erbs, Mišel Andre i kolege su koristili pet hidrofona potopljenih na dubini između tri i pet metara da bi istražili 800 kvadratnih kilometara rezervata održivog razvoja Mamiraua u Brazilu gde se spajaju reke Solimoes i Japura.
Snimci su uzeti iz rečnih kanala i zaliva ušća, poplavnih jezera i poplavljenih šuma u različito vreme tokom vlažne i sušne sezone između juna 2019. i septembra 2020. Autori su koristili algoritme dubokog učenja – poznate kao konvoluciona neuronska mreža – i prikupljene zvučne podatke ručno iz istraživanja čamaca da automatski klasifikuje otkrivene zvukove kao eholokacijske klikove od delfina, zvukove motora čamca ili kiše sa tačnošću od 95, 92 i 98% respektivno.
Istraživači su otkrili da se prisustvo delfina povećalo sa 10% dana na 70% u zalivu i rečnom kanalu kako je nivo vode rastao između novembra i januara. Oni sugerišu da su delfini koristili ove vodene puteve da uđu u poplavnu ravnicu. Boto adolescenti i ženke sa teladima provodile su više vremena u poplavnim ravnicama od mužjaka, bilo zbog bogatog plena ili kao zaklon od agresivnog ponašanja mužjaka prema autorima.
Autori pozivaju da se ova metodologija koristi za bolje razumevanje preferencija staništa i zahteva delfina reke Amazon.