Sistem okeanskih struja koji prenose toplotu na sever preko severnog Atlantika mogao bi da se sruši do sredine veka, prema novoj studiji, a naučnici su ranije rekli da bi takav kolaps mogao da izazove katastrofalan porast nivoa mora i ekstremne vremenske prilike širom sveta.
Poslednjih decenija, istraživači su i podigli i umanjili avet kolapsa atlantske struje. To je čak podstaklo film koji se udaljio od nauke. Pre dve godine Međuvladin panel Ujedinjenih nacija za klimatske promene rekao je da je takva katastrofa malo verovatna u ovom veku. Ali nova studija objavljena u Nature Communications sugeriše da to možda nije tako daleko i malo verovatno kao što mejnstrim nauka kaže.
Atlantska meridionalna preokretna cirkulacija je vitalni sistem okeanskih struja koji cirkuliše vodu kroz Atlantski okean, prema Nacionalnoj upravi za okeane i atmosferu. To je dugotrajan proces, za koji se procenjuje da je potrebno oko 1.000 godina da se završi, ali se još više usporio od sredine 1900-ih.
Dalje usporavanje ili potpuno zaustavljanje cirkulacije moglo bi da stvori ekstremnije vremenske prilike na severnoj hemisferi, porast nivoa mora na istočnoj obali Sjedinjenih Država i sušu za milione ljudi u južnoj Africi, kažu naučnici u Nemačkoj i SAD. Ali tajming je neizvestan.
U novoj studiji, Peter i Susanne Ditlevsen, dva istraživača iz Danske, analizirali su temperaturu površine mora u sjevernom Atlantiku između 1870. i 2020. kao zamjenu, što znači način procjene ove cirkulacije. Otkrili su da bi sistem mogao da se uruši već 2025. i čak 2095. godine, s obzirom na trenutne globalne emisije gasova staklene bašte. Ovo se razlikuje od predviđanja Međuvladinog panela za klimatske promene 2021. godine, koji kaže da se kolaps neće desiti u ovom veku.
„Postoje velike nesigurnosti u ovoj studiji, u mnogim prethodnim studijama i u proceni uticaja na klimu uopšte, a naučnici ponekad propuštaju važne aspekte koji mogu dovesti do prevelikog i nedovoljnog predviđanja uticaja,“ Julio Friedmann, glavni naučnik u Carbon Direct, ugljenik kompanija za upravljanje, navodi se u saopštenju. „Ipak, zaključak je očigledan: akcija mora biti brza i duboka da bi se suprotstavila velikim klimatskim rizicima.
Stefan Ramstorf, koautor studije o ovoj temi iz 2018. godine, objavio je opsežnu analizu Ditlevesenove studije o RealClimate-u, veb stranici koja objavljuje komentare klimatskih naučnika. Iako je rekao da je prekretnica za kolaps atlantskog meridijanskog prevrtanja cirkulacije „veoma neizvesna“, on je takođe nazvao procenu IPCC konzervativnom.
„Sve više dokaza ukazuje na to da je rizik daleko veći od 10% tokom ovog veka“, napisao je on, „…prilično zabrinjavajući u narednih nekoliko decenija.“