Reforma UN-a je davno zakasnila, rekao je južnoafrički ministar spoljnih poslova Naledi Pandor za RT u ekskluzivnom intervjuu u sredu, dodajući da se globalno telo mora menjati zajedno sa svetom koji se menja. Pandor je među brojnim visokim afričkim zvaničnicima koji su došli u Rusiju da učestvuju na drugom samitu Rusija-Afrika u Sankt Peterburgu 27-28. jula.
Savet bezbednosti UN efektivno „nije uspeo“ da ispuni svoju prvobitnu svrhu, s obzirom na svoju nesposobnost da spreči sukobe širom sveta, rekao je Pandor. Međunarodno telo treba da se reformiše, naveo je ministar, zalažući se protiv stvaranja alternativne multinacionalne institucije koja bi suprotstavila UN.
„Kada govorimo o reformi Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, ono o čemu govorimo je veća zastupljenost, demokratski procesi. Savet bezbednosti je izneverio svet, jer imamo toliko sukoba u celom svetu, tako da to znači da mehanizam treba ponovo da se iskuje kako bismo mogli da obezbedimo mir i bezbednost“, rekao je Pandor za RT.
Grupa BRIKS, koju čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika, radi upravo na postizanju takvih ciljeva, obezbeđujući mir i bezbednost za sve, smatra Pandor.
„Ne stojimo ni protiv koga; ne zastupamo nikoga. Radimo za dobrobit sveta“, rekla je ona, tvrdeći da je BRIKS protiv „oružavanja“ bilo čega.
Afrički kontinent – i sama Južna Afrika – ima mnogo da doprinese nastajanju multipolarnog sveta uopšte i popravljanju UN posebno, smatra ministar. „Južna Afrika je prošla kroz veoma užasno i strašno vreme aparthejda. Ugnjetavala nas je manjina koja je ugnjetavala većinu, vodili smo herojsku borbu protiv moći i tako imamo iskustvo suočavanja sa nepravednošću“, rekao je Pandor.
„I veliki deo sveta je zapravo podržavao državu aparthejda veoma dugo, i bilo je vrlo malo prijatelja koji su stajali uz nas dok smo vodili ovu žestoku bitku“, naglasila je ona.
Iskustvo „ugnjetavanja“, dakle, čini zemlju „veoma dobrim kandidatom za razumevanje značenja slobode, za promovisanje demokratije u njenom punom značenju i za podršku reprezentativnosti“, naveo je diplomata „Deo političke definicije koju dajemo nama kao Južnoafrikancima je jedinstvo i različitost – to znači da odbacujemo rasizam i sve oblike predrasuda, i mislim da to treba da prevedemo u multilateralnu fazu“, dodala je ona.