Moderna/Merck počinje istraživanje kombinacije vakcina protiv raka kože u kasnoj fazi

Moderna/Merck počinje istraživanje kombinacije vakcina protiv raka kože u kasnoj fazi

Moderna (MRNA.O) i njen partner Merck (MRK.N) saopštili su u sredu da su počeli da upisuju pacijente u studiju u kasnoj fazi testiranja njihove personalizovane vakcine protiv raka kože zasnovane na mRNA u kombinaciji sa imunoterapijom. Keitruda.

Podaci iz studije srednje faze na 157 pacijenata pokazali su da je kombinacija vakcine smanjila rizik od recidiva ili smrti za 44% kod pacijenata sa melanomom, najsmrtonosnijim oblikom raka kože, u poređenju sa samo Keitrudom.

Očekuje se da će više od 1.000 pacijenata iz preko 25 zemalja biti uključeno u trenutno ispitivanje, a prvi pacijenti će biti uključeni u Australiju.

Kompanije testiraju vakcinu na pacijentima sa melanomom čiji su tumori hirurški uklonjeni pre nego što su lečeni kombinacijom leka i vakcine ili samo Keitrudom.

Vakcina je prilagođena svakom pacijentu da generiše T-ćelije, ključni deo imunog odgovora tela, na osnovu specifičnog mutacionog potpisa tumora.

Merck-ov Keitruda je takozvani inhibitor kontrolnih tačaka dizajniran da onesposobi protein koji se zove programirana smrt 1 ili PD-1, koji pomaže raku da izbegne imuni sistem.

BioNTech SE (22UAi.DE) i Gritstone Bio (GRTS.O) takođe rade na konkurentskim vakcinama protiv raka zasnovanim na mRNA tehnologiji.

Naučnici su decenijama jurili san o vakcinama za lečenje raka sa malo uspeha. Prema stručnjacima iz industrije, mRNA vakcine, koje se mogu proizvesti za samo osam nedelja, uparene sa lekovima koji pojačavaju imuni sistem, mogu dovesti do nove generacije terapija raka.

Glavni cilj ispitivanja u kasnoj fazi je da se izmeri koliko vremena pacijenti žive bez povratka raka kada se leče kombinacijom, u poređenju sa lečenjem samo Keitrudom.

Trajanje studije zavisilo bi od toga kada se to dogodi, saopštile su kompanije.