Kakve uticaje agrohemikalije imaju na tekući globalni pad insekata? Biolozi sa Univerziteta u Konstancu su otkrili da je averzivno učenje narušeno kod bumbara izloženih glifosatu. Njihova studija objavljena je u časopisu Science of the Total Environment.
„S obzirom na to da se globalni pad insekata odvija alarmantnim stopama, moramo pažljivije da ispitamo doprinos agrohemikalija, prevazilazeći puku procenu stope smrtnosti“, kaže Morgane Nouvian, biolog i saradnik na Zukunftskolleg (Institut za napredne studije za istraživače u ranoj karijeri) na Univerzitetu u Konstancu.
Sa Anjom Vajdenmiler i Džejmsom J. Fosterom istraživala je uticaj dugotrajnog izlaganja glifosatu na lokomociju, fototaksiju – to je kretanje kao odgovor na svetlost – i sposobnosti učenja kod bumbara. Za istraživače, nesmrtonosni efekti na kondiciju su podjednako važni za očuvanje insekata kao i smrtonosni, jer mogu smanjiti šanse pojedinca za reprodukciju i opstanak.
Pre godinu dana, Vajdenmiler je otkrio da kolektivno termalno ponašanje kolonija bumbara koje su bile hronično izložene glifosatu utiče kada resursi postanu oskudni. Proučavajući njihovu sposobnost da regulišu temperaturu svog legla, otkrila je da ovi bumbari ne mogu dugo održavati svoje leglo toplim. I upozorila je da ako ne mogu da održe potrebnu temperaturu legla, njihovo leglo će se razvijati sporije, ili nikako.
U svojoj trenutnoj studiji, biolozi su testirali više od 400 radnika bumbara. Naučnici iz Konstanca pokazuju da bumbari koji su hronično izloženi glifosatu ne mogu povezati moguću pretnju (averzivni stimulus) sa vizuelnim znakom tokom zadatka diferencijalnog učenja. „Koliko vidimo, oni više uopšte ne uče“, kaže Nouvian.
Nasuprot tome, kontrolna grupa bumbara koja nije bila izložena glifosatu pokazala je dobre averzivne sposobnosti učenja. „Sposobnost povezivanja štetnog stimulusa sa određenim znacima je osnovni preduslov za preživljavanje“, kaže Nouvian.
„Kroz ovo adaptivno ponašanje, životinje imaju veće šanse da izbegnu susrete sa otrovima, grabežljivcima i parazitima. Zbog toga bi oštećenje učenja koje smo demonstrirali, uzrokovano izlaganjem glifosatu, moglo značajno da poveća stopu smrtnosti sakupljača hrane. Ovakvo iscrpljivanje radne snage bi imalo očigledan uticaj, iako je ona potvrdila uspeh ove kolonije“, kaže ona.
Što se tiče eksperimenata na lokomociji i fototaksiji, izlaganje glifosatu je malo smanjilo brzinu hodanja bumbara, ali samo dok su se navikli na spravu za treniranje, i ostavilo je fototaktički pogon uglavnom nepromenjen. Međutim, smanjio je privlačnost ultraljubičastog svetla u poređenju sa plavim svetlom.
U svojoj studiji, biolozi upozoravaju da bi čak i mala promena u UV osetljivosti mogla imati široke implikacije na ove oprašivače, potencijalno uticati na njihovu navigaciju i njihovu efikasnost u traženju hrane.
Glifosat je trenutno odobren za upotrebu u EU do 15. decembra 2023. godine, kada treba da se završi donošenje odluka o aplikaciji Gliphosate Reneval Group (GRG) za obnovu prema informacijama sa veb stranice Evropske zajednice.
Evropska agencija za bezbednost hrane (EFSA) objavila je 6. jula 2023. saopštenje za javnost u kojem zaključuje da „nije identifikovala nijednu kritičnu oblast za zabrinutost u svom stručnom pregledu procene rizika aktivne supstance glifosat u odnosu na rizik koji predstavlja za ljude i životinje ili životnu sredinu“. Istovremeno, EFSA je prijavila „neke nedostatke u podacima […] kao pitanja koja se ne mogu završiti ili nerešena pitanja […]“.
Završavajući svoju studiju, naučnici su predložili svoj test – takozvani iAPIS, potpuno automatizovani aparat velike propusnosti – kao metod za sistematičnije istraživanje uticaja agrohemikalija na insekte, posebno oprašivače.
Posebno, ovaj pristup bi mogao da dopuni procene stope mortaliteta koje se trenutno koriste za procenu toksičnosti agrohemikalija, pružanjem podataka o njihovim potencijalnim nesmrtonosnim efektima.