Uobičajeni lek za dijabetes takođe može sprečiti atrofiju mišića i mišićnu fibrozu

Uobičajeni lek za dijabetes takođe može sprečiti atrofiju mišića i mišićnu fibrozu

Možda ne mislite na dijabetes kada razmišljate o funkciji mišića. Ali uobičajeni lek za dijabetes koji reguliše šećer u krvi takođe može sprečiti atrofiju mišića i mišićnu fibrozu — što može pomoći starijim osobama da se brže oporave od povreda ili bolesti.

Istraživači sa Univerziteta Utah Health otkrili su da metformin, uobičajeni lek koji se koristi u lečenju dijabetesa više od pola veka, ima iznenađujuće primene na ćelijskom nivou. Može da cilja „ćelije slične zombiju“, nazvane stare ćelije, koje utiču na funkciju mišića.

Stareće ćelije luče faktore povezane sa upalom koji mogu biti u osnovi fibroznog tkiva, otvrdnjavanja ili ožiljaka tkiva. Metformin takođe smanjuje atrofiju mišića. Nalazi tima objavljeni su u Aging Cell.

„Zainteresovani smo za kliničku primenu ovog istraživanja“, kaže dr Mika Dramond, viši autor studije i profesor fizikalne terapije i atletskog treninga na Zdravstvenom koledžu. „Na primer, od operacija kolena kod starijih osoba je poznato da se teško oporaviti. Ako damo lek tipa metformin tokom perioda oporavka, da li bismo mogli da pomognemo mišićima da se brže vrate u normalu?“

Kako odrasli stare, veća je verovatnoća da će pasti, biti hospitalizovani ili razviti hroničnu bolest, a nekorišćenje mišića povećava ove rizike. Istraživački tim je želeo da pronađe terapeutsko rešenje koje bi moglo pravilno da cilja i atrofiju neupotrebe i oporavak mišića.

Postoji optimalan nivo senescentnih ćelija koje su korisne, bez obzira na vaše godine. Kod mlađih, zdravijih ljudi, kratkotrajno starenje je potrebno za pravilan oporavak od povrede, a potpuno blokiranje efekta starenja otežava napore tela da se izleči. Tipično, mlađa osoba može lakše da se vrati nakon nekorišćenja mišića bez upotrebe intervencije kao što je metformin.

„U slučaju starenja, znamo da postoji imunološka disfunkcija“, kaže Dramond. „Kako starite, vašem telu postaje teže da očisti stare ćelije i one se akumuliraju. To je jedan od razloga što je oporavak kod starijih mnogo sporiji nakon perioda neupotrebe.“

Anti-senescentna svojstva metformina su dokazana kroz pretkliničke studije. Da bi testirao intervenciju na ljudima, tim je angažovao 20 zdravih muških i ženskih starijih odraslih osoba za višenedeljnu studiju. Učesnici su bili podvrgnuti biopsiji mišića i MRI pre intervencije, koja je uključivala pet dana odmora u krevetu. Jedna grupa od 10 je primila metformin, a ostalih 10 placebo pilule tokom dvonedeljnog perioda uvođenja, a zatim je svaka grupa nastavila sa placebom ili metforminom tokom odmora u krevetu.

Nakon odmora u krevetu, učesnici su dobili još jednu biopsiju mišića i MRI, a zatim su prekinuli tretmane. Svi pacijenti su završili sedmodnevni period reambulacije nakon čega je usledila konačna biopsija mišića.

„Videli smo dve stvari u našoj studiji“, kaže Dramond. „Kada su učesnici uzimali metformin tokom odmora u krevetu, imali su manje mišićne atrofije. Tokom perioda oporavka, njihovi mišići su takođe imali manje fibroze ili prekomerne količine kolagena. To nakupljanje može otežati mišiću da pravilno funkcioniše.“

Povezujući ove rezultate sa starenjem, istraživački tim je ispitao biopsije mišića učesnika studije. Otkrili su da su učesnici koji su uzimali metformin imali manje markera ćelijskog starenja.

„Ovo je prvi rad koji je napravio direktnu vezu između terapije usmerene na ćelijsko starenje i poboljšanog oporavka mišića nakon neupotrebe u starenju“, kaže glavni autor Džonatan Petročeli, dr. On objašnjava da metformin pomaže mišićnim ćelijama da se bolje remodeliraju i popravljaju tkivo tokom perioda oporavka nakon neaktivnosti.

„Naš pravi cilj je da pacijenti održe svoju mišićnu masu i funkciju dok stare, jer su atrofija i slabost neki od najjačih prediktora razvoja bolesti i smrti“, kaže on.

Drummondov tim prati ove nalaze ispitivanjem kombinovanja leka sa leucinom, aminokiselinom koja podstiče rast i može još više da ubrza oporavak. Već su pokazali moć ove kombinacije u pretkliničkim studijama na životinjama.

„Metformin je jeftin, efikasan i prilično bezbedan, tako da je uzbudljivo videti da ga možemo koristiti da ubrzamo oporavak starijih osoba“, dodaje Dramond.