Američka vojna pomoć Ukrajini po prvi put uključuje špijunski dron Black Hornet

Američka vojna pomoć Ukrajini po prvi put uključuje špijunski dron Black Hornet

Američko ministarstvo odbrane objavilo je u utorak 400 miliona dolara dodatne bezbednosne pomoći Ukrajini, uključujući rakete protivvazdušne odbrane, oklopna vozila i male bespilotne letelice, dok se ukrajinska kontraofanziva protiv Rusije nastavlja, preneo je Rojters.

Novi paket pomoći, koji je prvi izvestio Rojters, uključivaće po prvi put bespilotne letelice Black Hornet opremljene od strane SAD-a koje proizvodi Teledine FLIR Defense, deo Teledine Technologies.

Hornet proizveden u Norveškoj koristi se u Ukrajini kroz donacije britanske i norveške vlade, saopštila je kompanija. Kompanija FLIR Unmanned Aerial Sistems je u aprilu dobila ugovor od 93 miliona dolara da obezbedi male izviđačke bespilotne letelice američkoj vojsci.

Pored toga, paket pomoći u oružju uključuje municiju za sisteme protivvazdušne odbrane Patriot i nacionalne napredne raketne sisteme zemlja-vazduh (NASMS), protivvazdušne sisteme Stinger, više municije za visoko pokretne artiljerijske raketne sisteme (HIMARS), oklopne transportere Striker i niz drugih projektila i raketa.

Pomoć se finansira korišćenjem Presidential Dravdovn Authoriti, ili PDA, koji ovlašćuje predsednika da brzo prenosi artikle i usluge iz američkih akcija bez odobrenja Kongresa tokom vanredne situacije. Materijal će doći iz viška zaliha u SAD.

Ovo je 43. paket bezbednosne pomoći koji su SAD odobrile Ukrajini. Od ruske invazije 2022. godine obezbeđeno je više od 43 milijarde dolara američke vojne pomoći.

Komentarišući najavu pomoći, državni sekretar Antoni Blinken je primetio ruske napade na ukrajinske luke i ukrajinsku infrastrukturu otkako se prošle nedelje povukla iz Crnomorske inicijative za žito.

„Rusija bi mogla da okonča ovaj rat u bilo kom trenutku tako što će povući svoje snage iz Ukrajine i zaustaviti svoje brutalne napade na ukrajinske gradove i ljude. Dok to ne učini, Sjedinjene Države i naši saveznici i partneri će biti ujedinjeni sa Ukrajinom, koliko god bude potrebno“, naveo je Blinken u saopštenju.

Dogovor o žitu u Crnom moru su posredovale Ujedinjene nacije i Turska pre godinu dana u borbi protiv globalne krize hrane pogoršane invazijom Rusije. Ukrajina i Rusija su vodeći izvoznici žitarica.

Britanija je u utorak saopštila da ima informacije koje ukazuju na to da bi ruska vojska mogla da počne da gađa civilne brodove u Crnom moru, dok se Evropska unija obavezala da će pomoći Ukrajini da izvozi skoro sve svoje poljoprivredne proizvode putem železnice i puta.