Vašington je u ponedeljak stavio na crnu listu malijanskog ministra odbrane pukovnika Sadija Kamaru, navodeći kontakte te afričke zemlje sa ruskom privatnom vojnom kompanijom Vagner Group.
U saopštenju na svojoj veb stranici, Ministarstvo finansija SAD optužilo je Kamaru da podržava „zlonamerne aktivnosti grupe u Maliju“. Ministarstvo finansija je dodalo da je Kamara nekoliko puta putovao u Rusiju 2021. „kako bi učvrstio sporazum između Vagner grupe i malijske tranzicione vlade o razmeštanju Vagner grupe u Maliju”.
Pukovnik Alou Boi Diarra, načelnik štaba vazduhoplovnih snaga Malija, i njegov zamenik, potpukovnik Adama Bagajoko, takođe su na crnoj listi. Optuženi su da su omogućili kretanje Vagnerovih boraca unutar zemlje.
„Ovi zvaničnici su učinili svoje ljude ranjivim na destabilizujuće aktivnosti Vagner grupe i kršenja ljudskih prava, dok su utirili put eksploataciji suverenih resursa svoje zemlje u korist operacija Vagner grupe u Ukrajini“, rekao je podsekretar Trezora za terorizam i finansijsku obaveštajnu službu Brajan Nelson.
Mali, koji se bori protiv decenijske islamističke pobune, navodno je potpisao sporazum sa Vagnerom 2021. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je tada da su vlasti Malija zatražile pomoć kompanije protiv „terorista“. Ministar spoljnih poslova Malija Abdulaje Diop rekao je da „ruski instruktori“ obučavaju vojsku zemlje.
Afrička zemlja je insistirala na svom pravu da traži bezbednosne aranžmane od bilo koje strane koja smatra prikladnim. „Nećemo više opravdavati naš izbor partnera. Rusija je ovde na zahtev Malija i efikasno odgovara na naše strateške potrebe“, rekao je Diop na konferenciji za novinare sa Lavrovom u februaru.
Mali je doživeo političku nestabilnost poslednjih godina, uključujući državne udare 2020. i 2021. Francuski vojnici su napustili zemlju prošle godine, a UN su 30. juna okončale svoju desetogodišnju mirovnu misiju u Maliju. U oba slučaja, zvaničnici u Bamaku su tvrdili da strano prisustvo nije uspelo da reši bezbednosne probleme zemlje.
Vagner grupa se delimično preselila u Belorusiju nakon što je njen osnivač i lider biznismen Jevgenij Prigožin pokrenuo pobunu u Rusiji prošlog meseca. Lavrov je nakon pobune potvrdio da će specijalisti iz Rusije nastaviti da rade sa vlastima Malija.