Bela kuća je u ponedeljak nazvala „žalosnim” što je izraelski parlament ratifikovao deo sporne revizije pravosuđa Benjamina Netanijahua, prkoseći američkom predsedniku Džou Bajdenu, i ponovo pozvala premijera da traži širok politički konsenzus, prenosi Rojters.
Bajdenova administracija je ponovila svoju dugogodišnju zabrinutost nakon što je izraelski Kneset odobrio inicijalni nacrt zakona koji ima za cilj suzbijanje ovlašćenja Vrhovnog suda, uprkos višemesečnim uličnim protestima i apelima SAD i drugih zemalja da odustanu i pregovaraju sa opozicijom.
Glasanje, koje je pokrenula Netanjahuova religiozno-nacionalistička koalicija, pokazalo je granice Bajdenove sposobnosti da obuzda reformu pravosuđa koja je izazvala podele, čak i nakon što je izvršio pritisak najbližeg saveznika Izraela.
„Kao doživotni prijatelj Izraela, predsednik Bajden je javno i privatno izneo svoje stavove da velike promene u demokratiji da bi opstala moraju imati što širi konsenzus“, rekla je sekretar za štampu Bele kuće Karin Žan Pjer u saopštenju.
„Žalosno je što je danas glasanje proteklo sa najmanjom mogućom većinom“, dodala je ona.
Opozicioni poslanici u parlamentu bojkotovali su glasanje koje je podržala Netanjahuova koalicija, koja se smatra najkrajnje desničarskom u istoriji Izraela.
Nekoliko sati nakon glasanja, Netanjahu je u televizijskom obraćanju rekao da će sudovi ostati nezavisni i da se nada da će postići sporazum sa opozicijom o promenama u pravosuđu do kraja novembra.
[1/2] Izraelski premijer Benjamin Netanjahu predsedava sastankom kabineta u kabinetu premijera u Jerusalimu, ponedeljak, 17. jul 2023. Ohad Zvigenberg/Pool preko REUTERS-a/File Photo
Bajden, koji je imao hladne odnose sa Netanjahuom u poređenju sa bivšim predsednikom Donaldom Trampom, konačno je pozvao premijera prošle nedelje u zvaničnu posetu kasnije ove godine. Ali američki zvaničnici tek treba da odrede datum ili se slažu sa izraelskim izjavama da će se sastati u Beloj kući u septembru.
Bajden je odložio da uputi poziv iz zabrinutosti zbog Netanjahuovog plana za remont pravosuđa i izgradnje jevrejskog naselja na okupiranoj Zapadnoj obali. Dvojica lidera su se povremeno sukobljavala javno i privatno.
Bajden, demokrata, rekao je da Netanjahu mora da zadrži nezavisno izraelsko pravosuđe kao ključno za demokratiju, ali su ga neki republikanski poslanici optužili za mešanje u izraelska unutrašnja pitanja.
Međutim, nema znakova da je Bajdenova kritika naškodila drugim ključnim oblastima kao što su vojna i obaveštajna saradnja SAD i Izraela.
„Imamo dugogodišnje prijateljstvo sa vladom Izraela koje zaista prevazilazi bilo koje pitanje“, rekao je novinarima portparol američkog Stejt departmenta Metju Miler.
Na redovnom brifingu u Beloj kući, Žan-Pjer je ponovio Bajdenovo obećanje da će američka posvećenost Izraelu ostati „gvozdena“ i nije dao nikakve naznake da je Vašington spreman da koristi milijarde dolara vojne pomoći Izraelu kao polugu.
„Sjedinjene Države će nastaviti da podržavaju napore predsednika (Isaaca) Hercoga i drugih izraelskih lidera dok nastoje da izgrade širi konsenzus kroz politički dijalog“, rekla je ona.