Naučnici otkrivaju da suplementacija sa posebnim omega-3 lipidima može da leči akutnu povredu bubrega

Naučnici otkrivaju da suplementacija sa posebnim omega-3 lipidima može da leči akutnu povredu bubrega

Istraživači iz Singapura su identifikovali potencijalni dodatak ishrani koji može poboljšati oporavak nakon akutne povrede bubrega (AKI). Ovo otkriće, objavljeno u Journal of Lipid Research, dolazi iz dugogodišnjeg istraživačkog programa na medicinskoj školi Duke-NUS koji istražuje kako ćelije preuzimaju specijalizovani omega-3 lipid koji se zove LPC-DHA.

Najveći problem javnog zdravlja, AKI pogađa oko 13,3 miliona ljudi širom sveta svake godine i ima stopu smrtnosti od 20 do 50% u zavisnosti od ekonomskog statusa zemlje i stadijuma bolesti.

Jedan od glavnih uzroka AKI je ishemijska reperfuziona povreda, koja se javlja kada se dotok krvi u bubreg obnovi nakon perioda ograničenog protoka krvi i loše isporuke kiseonika usled bolesti, povrede ili hirurške intervencije. Konkretno, oštećuje ključni deo bubrega koji se zove S3 proksimalni tubuli koji regulišu nivoe apsorpcije vode i rastvorljivih supstanci, uključujući soli.

„AKI je ozbiljan zdravstveni problem sa ograničenim mogućnostima lečenja“, rekao je dr Rendi Lok, prvi autor studije i doktor medicine. student sa Duke-NUS-ovim programom kardiovaskularnih i metaboličkih poremećaja (CVMD). „Pokušali smo da razumemo kako se ovi tubuli popravljaju i otkrili smo da je aktivnost proteina Mfsd2a, koji transportuje LPC-DHA u ćelije, ključni faktor koji utiče na brzinu oporavka funkcije bubrega nakon ishemijske povrede reperfuzije.“

U svojoj studiji, istraživači su otkrili da pretklinički modeli sa smanjenim nivoima Mfsd2a pokazuju odloženi oporavak, povećana oštećenja i upalu nakon povrede bubrega. Međutim, kada su ovi modeli tretirani LPC-DHA, njihova funkcija bubrega se poboljšala i oštećenje je smanjeno. LPC-DHA je takođe obnovio strukturu S3 proksimalnih tubula, pomažući im da ponovo pravilno funkcionišu.

„Iako je potrebno više istraživanja, potencijal LPC-DHA kao dijetetskog suplementa je uzbudljiv za buduće primaoce koji su patili od AKI“, rekao je profesor David Silver, stariji autor studije i zamenik direktora CVMD programa. „Kako naši rezultati sugerišu da bi LPC-DHA mogao postati siguran i efikasan tretman koji nudi doživotnu zaštitu, njegov potencijal može pomoći u zaštiti bubrega i pomoći u oporavku za ove osobe.“

U sledećoj fazi, istraživački tim planira da nastavi sa istraživanjem korisnih funkcija LPC u bubrezima i ima za cilj da započne kliničko testiranje LPC suplemenata kako bi se utvrdila njihova efikasnost u poboljšanju funkcije bubrega i oporavku nakon AKI kod pacijenata.

Oni takođe planiraju da nastave svoja istraživanja proteina Mfsd2a kako bi saznali više o njegovoj ulozi u transportu LPC i njegovom učešću u bolestima koje utiču na druga tkiva i organe. Prethodna istraživanja grupe profesora Silvera, sa saradnicima iz drugih institucija, već su istakla značaj aktivnosti transporta proteina LPC u bolestima drugih organa, uključujući jetru, pluća i mozak.