Premijerka Ana Brnabić rekla je da je Predlog zakona o upravljanju privrednim društvima u vlasništvu Srbije veoma važan za privredu i građane i da se njime ne privatizuju javna preduzeća i nacionalna dobra, kakvih kritika je bilo u prethodnom periodu.
„Predlog ovog zakona je važan za našu zemlju i građane, za konkurentnost privrede i uvećanje bogatstva preduzeća profesionalizacijom upravljanja njima. Zakonom bi otpočeli sistemsku reformu upravljanja svim privrednim društvima, pa i javnim preduzećima“, rekla je Ana Brnabić na sastanku sa novinarima u Palati Srbije, koji je Vlada organizovala da bi se otklonile nedoumice oko ovog zakonskog predloga.
Premijerka je kazala da je predlog izazvao mnoge polemike i nedoumice i da je povučen iz procedire kako bi prošao još jedna krug javne rasprave. Odgovarajući na primedbe na zakon, Brnaboć je navela da je prva neistina o njemu ta da je donošen tajno.
„Prethodno je Vlada Srbije u decembru 2020. usvojila polazne osnove za uspostavljanje politike državnog vlasništva, Strategiju državnog vlasništva i upravljanja privrednim subjektima koji su u vlasništvu Srbije, za period 2021-2027. godine u aprilu 2021. i Akcioni plan za period 2021-2023. godine“ rekla je premijerka. Dodala je da su prilikom izrade Strategije i Nacrta zakona, održane javne rasprave.
Brnabić je navela da je jedna od mera strategije državnog vlasništva i upravljanja privrednim društvima transformisanje javnih preduzeča u akcionarska društva ili društva sa ograničenom odgovornosti.
Da predlog zakona nije usvojen tajno, prema njenim rečima, pokazuje i to da je njegovo usvajanje jedna od tri ključne preporuke MMF-a.
„Netačno je da ovim zakonom želimo omogućiti privatizaicju javnih preduzeća, kao što su Srbijavode, Srbijašume i slično, Istina je sasvim suprotna – cilj zakona je da se očuvaju nacionalni i strateški interesi zemlje. Mogli smo i prethodnim zakonom da ih privatizujemo i nismo za to morali da donosimo novi zakon“, rekla je premijerlka.
Nonsens je, prema njenim rečima, i to da se zakon usvaja da se privatizuju nacionalni parkovi, javna dobra i slično.
„Zakonom o javnoj svojini utvrđeno je da se u kapital ne mogu ulagati prirodna bogatstva, dobra u opštoj upotrebi koje mogu biti isključivo u javnoj svojini i druge nepokretnosti koje mogu biti isključivo u javnoj svojini. Istim zakonom je propisano i da šume i šumsko zemljište, vodno zemljište i vodni objekti u javnoj svojini, kao i druga dobra od opšteg interesa u javnoj svojini, saglasno posebnom zakonu, upravlja javno preduzeće, ne ulazi u kapital tog preduzeća“, rekla je Brnabić.