Rusija i Kina održavaju zajedničke vežbe u Japanskom moru

Rusija i Kina održavaju zajedničke vežbe u Japanskom moru

Moskva i Peking izveli su ove nedelje velike vojne vežbe u Japanskom moru, objavila je ruska Pacifička flota u izjavi novinarima u nedelju. Trodnevna vežba uključivala je širok spektar aktivnosti, uključujući zajedničke vežbe gađanja, simuliranu pomorsku bitku i obuku protivvazdušne odbrane.

Vežba „Sever/Saradnja-2023“ održana je od 20. do 23. jula, saopštila je pres služba flote. Uključivale su dve ruske protivpodmorničke ratne fregate i dva kineska razarača, kao i par ruskih korveta i kineskih gardijskih brodova zajedno sa brojnim pomoćnim brodovima, navodi se u saopštenju.

U vežbama je učestvovalo i ukupno 30 aviona iz obe zemlje, saopštila je flota, dodajući da su to bili protivpodmornički avioni i helikopteri, presretači i drugi pomorski avioni, saopštila je flota. Pomorske grupe dve zemlje učestvovale su u oko 20 borbenih vežbi tokom vežbi, dodaje se.

Vežbe su imale za cilj „jačanje pomorske saradnje između Ruske Federacije i Narodne Republike Kine, kao i održavanje mira i stabilnosti u azijsko-pacifičkom regionu“, navodi se u saopštenju.

Ministarstvo odbrane Rusije objavilo je i kratak video snimak vežbi na kojem se vidi kako ruski borbeni avioni i strateški bombarderi Tu-95MS učestvuju u vežbi, kao i ruski bojni brodovi koji se bave gađanjem.

Vežbe su održane uoči posete ruskog predsednika Vladimira Putina Kini u oktobru. Kineski predsednik Si Đinping pozvao je svog ruskog kolegu u Peking tokom državne posete Moskvi u martu, na kojoj su dva lidera potpisala sporazum o uvođenju odnosa između njihovih zemalja u „novu eru“ saradnje.

Putin je u martu opisao odnose između dve nacije kao „superiorni“ oblik saradnje u odnosu na međudržavne saveze iz doba hladnog rata. Moskva i Peking su se tada dogovorili da „redovno sprovode zajedničke pomorske i vazdušne patrole i zajedničke vežbe“, razvijaju vojnu razmenu i saradnju koristeći sve dostupne bilateralne mehanizme i povećavaju međusobno poverenje između svojih oružanih snaga.

Si je nazvao odnose sa Rusijom „strateškim izborom koji je Kina napravila“ na osnovu svojih fundamentalnih interesa.