Grčka je u subotu bila suočena sa najtoplijim julskim vikendom u poslednjih 50 godina, sa prognozama da će temperature porasti iznad 40 Celzijusa, dok se očekuje da će se rekordni toplotni talas koji se prostire na jugu Sjedinjenih Država proširiti narednih dana.
Desetine miliona ljudi na severnoj hemisferi patili su od intenzivne vrućine ovog leta dok se čini da se svet kreće ka najtoplijem julu u istoriji.
Dok temperaturni rekordi padaju, stručnjaci su uperili prst u klimatske promene izazvane sagorevanjem fosilnih goriva, rekavši da globalno zagrevanje igra ključnu ulogu u destruktivnom vremenu.
Širom juga Sjedinjenih Američkih Država, oko 80 miliona Amerikanaca će ovog vikenda vreti na temperaturama od 41 stepeni Celzijusa i više, saopštila je Nacionalna meteorološka služba (NVS).
Najgora vrućina u zemlji, do 46 stepeni Celzijusa, predviđa se za Feniks u Arizoni, gde su rekordne tri nedelje zaredom bile iznad 43 stepeni Celzijusa.
U gradu je u četvrtak bilo paklenih scena kada je izbio žestok požar u prodavnici propana u blizini međunarodnog aerodroma, a tenkovi su eksplodirali u vazduh.
„Nažalost, po ovakvom vrućem danu, ovi rezervoari za propan sa tom ekspanzijom toplote, bukvalno postaju projektili… Mogu da putuju i više od 500 metara“, rekao je kapetan vatrogasaca Rob Mekdejd za televizijsku stanicu KPHO.
Turisti su, u međuvremenu, hrlili u Nacionalni park Doline smrti, koji se nalazi na granici između Kalifornije i Nevade, kako bi postavili selfije sa temperaturom ispred centra za posetioce.
Mnogi se nadaju da će oboriti svetski rekord od 56,7 stepeni Celzijusa, koji je postavljen u julu 1913. godine, ali je verovatno rezultat pogrešnog merenja, prema nekoliko meteorologa.
Bez obzira na to, jul 2023. je na putu da bude najtopliji apsolutni mesec — ne samo od kada su počeli da se beleže, već i za „stotine, ako ne i hiljade godina“, rekao je vodeći NASA klimatolog Gavin Šmit.
Efekti se ne mogu pripisati samo vremenskom obrascu El Nino, koji se „u stvari tek pojavio“ i ne očekuje se da će ojačati do kasnije u godini.
El Nino je povezan sa zagrevanjem površinskih temperatura okeana u centralnom i istočnom tropskom Tihom okeanu.
Šmit je rekao da se očekuje da će se trend ekstremne vrućine održati, „a razlog zašto mislimo da će se to nastaviti je taj što nastavljamo da ispuštamo gasove staklene bašte u atmosferu“.
Grčka, koja se bori sa desetinama šumskih požara, upozorila je ljude da ne izlaze bez potrebe zbog vrućine.
Izuzetne temperature takođe znače da će ključne turističke lokacije poput Akropolja biti zatvorene tokom najtoplijeg dela dana.
„Ovaj vikend rizikuje da bude najtopliji registrovan u julu u poslednjih 50 godina“, rekao je Panajotis Đanopulos, meteorolog državnog emitera ERT.
„Atina će imati temperature iznad 40 stepeni Celzijusa šest do sedam dana, do kraja jula.
Ovako produženi period vrućih temperatura je izuzetan za grčku prestonicu.
U nedelju će verovatno doći do rada u gradu na temperaturama do 44°C, dok će centralni region Tesalije izdržati 45°C.
U međuvremenu je prijavljeno da je 46-godišnji muškarac podlegao toplotnom udaru na centralnom grčkom ostrvu Evia nakon što je primljen u bolnicu u Halkidi, u kojoj se navodi da je uzrok kardio-respiratorne insuficijencije nakon izlaganja visokim temperaturama.
Nacionalni meteorološki institut EMI ranije je izvestio o temperaturi od 41 stepen Celzijusa u regionu Atike, koji obuhvata glavni grad Atinu, a prognozirao je do 44 stepena Celzijusa u Tesaliji.
Janis Kalijanos, meteorolog privatnog emitera Mega, govorio je o „beskrajnom i snažnom toplotnom talasu“.
„Prema poslednjim prognozama, toplotni talas bi mogao da potraje do sledećeg četvrtka ili petka“, upozorio je Kalijanos i dodao da bi jak severni vetar mogao da izazove i požare.
Vlasti su u međuvremenu izvestile da se vatrogasci i dalje bore sa 79 šumskih požara širom zemlje, a njihov portparol Vasilios Vatrakojanis je rekao da će Grčka biti u stanju pripravnosti tokom vikenda.
Grčka je samo jedna u nizu zemalja koje se poslednjih dana bore sa produženim periodom ekstremne vrućine širom sveta.