Istraživači sa Odeljenja za građevinarstvo i inženjerstvo zaštite životne sredine su pioniri u upotrebi distribuiranog optičkog senzora (DFOS) zasnovanog na tehnologiji stimulisanog Briluenovog rasejanja (SBS) za praćenje mreža vodovoda na velikim udaljenostima. U srcu ove tehnologije je uobičajeno i jeftino optičko vlakno koje se koristi za telekomunikacije (koje dovodi internet u naše domove) sposobno da izmeri deformacije do stotog dela milimetra.
Naučnici su radili na cevima od polietilena visoke gustine (HDPE), danas najčešće korišćenom materijalu za distributivne sisteme. Omotavanjem i fiksiranjem kabla optičkog senzora na spoljnu površinu cevi, testirali su sposobnost detekcije deformacija povezanih sa anomalijama pritiska duž cevi, kao što su one uzrokovane curenjem vode.
Eksperiment se sastojao od dve faze. „U prvom“, objašnjavaju istraživači, „procenjivali smo osetljivost rasporeda senzora na HDPE cevi napregnutoj statičkim pritiskom. Ova prva faza je bila uspešna, pa smo se zatim koncentrisali na otkrivanje anomalije pritiska izazvanog curenjem u cevovodnom krugu sa tekućom vodom. Sve u svemu, rezultati su dali pozitivne povratne informacije o korišćenju DFOS-a, potvrđujući čak i malu količinu vode.“
U budućnosti, testirana tehnologija će se dalje razvijati ka industrijskoj proizvodnji ‘prirodno pametnih’ HDPE cevi, gde se DFOS integriše u površinu cevi tokom procesa ekstruzije.