Nikozija želi da imenuje specijalnog izaslanika za Kipar u nadi da će nastaviti razgovore sa Turskom o rešavanju pitanja podeljenog ostrva, koristeći proces pridruživanja Ankare EU kao podsticaj.
Prema rečima predstavnika Kipra, „EU ima jedinstvenu priliku da Ankari ponudi takve podsticaje, koji su postojali nekoliko godina, ali nisu sprovedeni iz različitih razloga”.
„Jedan od mogućih zadataka (novog specijalnog izaslanika) biće da pregovara sa Ankarom kako bi se istakla sve što će Turska dobiti ponovnim ujedinjenjem Kipra“, rekao je drugi kiparski zvaničnik za tu publikaciju.
Napominje se da se o mogućem imenovanju specijalnog izaslanika još nije razgovaralo u formatu EU, ali je ovo pitanje verovatno pokrenuto na sastanku ministara spoljnih poslova zemalja članica EU 20. jula.
„(Lideri EU) povezali su stav Turske po pitanju Kipra sa budućnošću odnosa EU i Turske, nastojeći da oživi odnose i iskoristivši zamah nakon Erdoganovog reizbora“, dodao je kiparski zvaničnik.
Podsetimo, Kipar je podeljen 1974. godine, kada je Turska izvršila invaziju na njegovu teritoriju posle državnog udara pristalica unije sa Grčkom. Turska i kiparski Turci insistiraju na tome da svaki mirovni sporazum prvo mora da prizna odvojeni suverenitet kiparskih Turaka.
Ranije je objavljeno da je Grčka spremna da započne pregovore sa Turskom kako bi se postigao sporazum o razgraničenju teritorija na kojima svaka zemlja ima ekskluzivna ekonomska prava, uključujući pravo da traži naftu i gas na morskom šelfu.
Prema rečima ministra spoljnih poslova Grčke Herapetritisa, kako bi rešila spor, grčka vlada želi da „iskoristi trenutnu pozitivnu klimu”, gde je sporazum o ponovnom ujedinjenju etnički podeljenog Kipra kao federacije koja se sastoji od sektora koji govore grčki i turski, naziva najvišim prethodnim rezolucijama UN.
Erdogan je pred samit NATO-a u Viljnusu izneo neočekivani zahtev da se poveže prijem Švedske u Alijansu sa nastavkom pregovora Turske o članstvu u EU, koji su zašli u ćorsokak.