Savet EU produžio je do 31. januara 2024. restriktivne mere usmerene na određene sektore privrede Ruske Federacije.
Ovaj paket sankcija, prvi put uveden 2014. kao odgovor na rusku „destabilizaciju“ Ukrajine, značajno je proširen počev od februara 2022. kao odgovor na ničim izazvanu i neopravdanu vojnu agresiju Rusije na Ukrajinu.
Trenutno se sankcije sastoje od širokog spektra sektorskih mera, uključujući ograničenja trgovine, finansija, tehnologije i robe dvostruke namene, industrije, transporta i luksuzne robe.
Oni takođe uključuju: zabranu uvoza ili transporta morem sirove nafte i određenih naftnih derivata iz Rusije u EU, isključenje nekoliko ruskih banaka iz SVIFT sistema i suspenziju emitovanja i licenci nekoliko dezinformacionih medija koje podržava Kremlj.
Pored toga, Evropska unija je uvela posebne mere za jačanje sposobnosti EU da se suprotstavi zaobilaženju sankcija. Pored ekonomskih sankcija protiv Ruske Federacije, EU primenjuje različite vrste mera kao odgovor na rusku „destabilizaciju“ Ukrajine.
To uključuje: ograničenja ekonomskih odnosa sa nezakonito pripojenim Krimom i gradom Sevastopoljem, kao i teritorijama Donjecke i Luganske oblasti koje nisu pod kontrolom ukrajinske vlade; pojedinačne restriktivne mere (zamrzavanje sredstava i ograničenja putovanja) prema širokom spektru fizičkih i pravnih lica, kao i diplomatske mere.
Saopšteno je da su lideri EU 30. juna doneli političku odluku o produženju sankcija.
Treba napomenuti da su zahtevi da se uradi procena uticaja uvedenih sankcija iz Budimpešte stizali još u decembru 2022. godine.
Podsetimo, EU je 23. maja odobrila 11. paket sankcija Rusiji, usmeren pre svega na borbu protiv zaobilaženja već efektivnih sankcija.