Demonstranti u Peruu izašli su na ulice u novom krugu antivladinih marševa

Demonstranti u Peruu izašli su na ulice u novom krugu antivladinih marševa

Hiljade antivladinih demonstranata izašlo je u sredu na ulice Perua, deo nove runde marševa koje su organizovale grupe koje se protive osmomesečnoj administraciji predsednika Dine Boluartea, dok je policija raspoređena da čuva vladine kancelarije, piše Rojters.

Lokalna televizija je prikazala nekoliko hiljada demonstranata povezanih sa levičarskim grupama i sindikatima kako mirno maršira u glavnom gradu Limi, dok su izolovani incidenti sa policijom prijavljeni u regionu Anda gde su društveni sukobi često izbijali.

Mnogi Peruanci optužuju Boluarte i njene saveznike da su nelegitimno uklonili i zatvorili njenog levičarskog prethodnika Pedra Kastilja, što je dovelo do ljutih i ponekad nasilnih protesta tokom prošlog marta koji su odneli 67 života. Nemiri nastaju tokom dugogodišnjeg gađenja zbog divljeg siromaštva i duboke nejednakosti koja je opstala čak i kada je nacija postala bogatija.

Oko 24.000 policajaca raspoređeno je širom zemlje, prema zvaničnicima, dok su se vlasti pripremale za takozvano „treće preuzimanje Lime“.

Zvaničnici kopnenog saobraćaja rekli su da su demonstranti blokirali šest autoputeva u sredu rano popodne, uglavnom u južnom regionu Arekipe i Kuska.

„Mi ćemo poštovati pravo ljudi da protestuju, ali ako ovi postanu nasilni, mi ćemo racionalno upotrebiti silu da bismo nametnuli vlast“, ​​rekao je novinarima šef policije Lime Rodžer Perez.

Horhe Pizaro, portparol jednog od organizatora protesta, obećao je da će demonstracije biti nasilne i mirne.

„Nećemo tražiti sukob sa policijom“, rekao je on.

Ali u andskom gradu Huancavelica, demonstranti su zapalili vrata vladine zgrade. Policija ga je brzo polila, a zatim rastjerala suzavcem, javila je lokalna televizija.

Demonstranti zahtevaju Boluarteovu smenu, zatvaranje nepopularnog Kongresa kojim dominiraju desničari, prevremene izbore i novi ustav.

Boluarte, čije je odobravanje javnosti takođe opalo, pod istragom je za zločine „genocid, teško ubistvo i teške povrede“ u vezi sa nasiljem u prethodnim marševima.

Njena vlada označila je proteste kao pretnju demokratiji.

Aerodromi u Limi, Arekipi, Kusku i Punu – gde su se desili neki od najžešćih sukoba tokom ranijih protesta – ograničavaju ulazak. U školama u nekoliko regiona biće obustavljena lična nastava.

Peru, drugi po veličini svetski proizvođač bakra, takođe bi se mogao suočiti sa prekidima duž svog ključnog rudarskog koridora, gde će, prema ekološkim grupama, zajednice podržati proteste.