SAD najavljuju dodatnih 1,3 milijarde dolara vojne pomoći Ukrajini

SAD najavljuju dodatnih 1,3 milijarde dolara vojne pomoći Ukrajini

Sjedinjene Države su u sredu najavile dodatnu bezbednosnu pomoć od oko 1,3 milijarde dolara za Ukrajinu u njenom ratu sa Rusijom, u paketu koji uključuje kapacitete protivvazdušne odbrane, dronove i municiju, piše Rojters.

„Ova objava predstavlja početak procesa ugovaranja za obezbeđivanje dodatnih prioritetnih kapaciteta Ukrajini“, navodi se u saopštenju Pentagona.

Sjedinjene Države koriste sredstva u svom programu Inicijative za pomoć u bezbednosti Ukrajine (USAI), koji omogućava administraciji predsednika Džoa Bajdena da kupuje oružje od industrije, a ne da povlači oružje iz američkih zaliha.

Paket uključuje četiri Nacionalna napredna raketna sistema zemlja-vazduh (NASAMS) i municiju; 152 milimetarska artiljerijska metka; oprema za čišćenje mina; i dronovi, prema Pentagonu.

Ministarstvo odbrane SAD objavilo je pomoć dan nakon virtuelnog sastanka Ukrajinske kontakt grupe za odbranu, saveznika koji pomažu Ukrajini dok njene snage vrše kontraofanzivu protiv ruskih trupa koje okupiraju teritoriju Ukrajine.

Isporuka oružja i sistema zavisi od njihove dostupnosti i vremenskog okvira proizvodnje.

Pentagon je obezbedio više od 10,8 milijardi dolara bezbednosne pomoći Ukrajini u okviru USAI-a u fiskalnoj 2023. godini, u sedam odvojenih tranši. Planirani paket bi bio osmi. U fiskalnoj godini koja se završila 30. septembra 2022, Vašington je uložio 6,3 milijarde dolara vredna sredstva USAI-a u kupovinu za odbranu Ukrajine.

Sve u svemu, SAD su poslale preko 40 milijardi dolara u vidu bezbednosne i vojne pomoći Ukrajini od invazije Rusije u februaru 2022.

Paket uključuje dva različita tipa municije za lutanje, dron Phoenik Ghost koji proizvodi AVEVEKS, privatna kompanija u Kaliforniji, i Svitchblade, koji proizvodi AeroVironmen.

Ranije ovog meseca, SAD su saopštile da će Ukrajini poslati kasetnu municiju – koju je zabranilo više od 100 zemalja – u Ukrajinu. Grupe za ljudska prava i neki saveznici SAD, uključujući Nemačku i Kanadu, protive se toj odluci.