Bilo da se uživa sam ili umešan u latte, amerikano ili čak martini, espreso pruža ultra-koncentrovani udarac kofeina ljubiteljima kafe. Ali to može učiniti više od toga da vas samo probudi. Istraživanje koje je sada objavljeno u Journal of Agricultural and Food Chemistri pokazuje da, u preliminarnim in vitro laboratorijskim testovima, jedinjenja espresa mogu inhibirati agregaciju tau proteina – proces za koji se veruje da je uključen u nastanak Alchajmerove bolesti.
Otprilike polovina svih Amerikanaca pije kafu svaki dan, a espreso je popularan način konzumiranja. Da bi se „izvukao“ espreso, vruća voda se propušta kroz fino mlevena zrna kafe, stvarajući koncentrovani ekstrakt. Ovo se često koristi kao osnova za druga pića, uključujući i moderan espreso martini.
Nedavna istraživanja sugerišu da bi kafa takođe mogla imati blagotvorne efekte protiv određenih neurodegenerativnih bolesti, uključujući Alchajmerovu bolest. Iako su tačni mehanizmi koji uzrokuju ova stanja još uvek nejasni, smatra se da protein nazvan tau igra značajnu ulogu.
Kod zdravih ljudi, tau proteini pomažu u stabilizaciji struktura u mozgu, ali kada se razviju određene bolesti, proteini se mogu skupljati u fibrile. Neki istraživači predlažu da bi sprečavanje ove agregacije moglo ublažiti simptome. Dakle, Mariapina D’Onofrio i kolege su želeli da vide da li jedinjenja u espresu mogu da spreče tau agregaciju in vitro.
Istraživači su izvukli espreso iz zrna pasulja kupljenih u prodavnici, a zatim okarakterisali njihov hemijski sastav pomoću spektroskopije nuklearne magnetne rezonance. Izabrali su kofein i trigonelin, oba alkaloida, flavonoid genistein i teobromin, jedinjenje koje se takođe nalazi u čokoladi, da bi se fokusirali na dalje eksperimente. Ovi molekuli, zajedno sa kompletnim ekstraktom espresa, inkubirani su uz skraćeni oblik tau proteina do 40 sati.
Kako se koncentracija espreso ekstrakta, kofeina ili genisteina povećavala, fibrile su bile kraće i nisu formirale veće listove, a kompletan ekstrakt je pokazao najdramatičnije rezultate. Utvrđeno je da skraćene fibrile nisu toksične za ćelije i nisu delovale kao „seme“ za dalju agregaciju.
U drugim eksperimentima, istraživači su primetili da kofein i ekstrakt espresa mogu da vežu unapred formirane tau fibrile. Iako je potrebno mnogo više istraživanja, tim kaže da bi njihovi preliminarni nalazi in vitro mogli utrti put ka pronalaženju ili dizajniranju drugih bioaktivnih jedinjenja protiv neurodegenerativnih bolesti, uključujući Alchajmerovu bolest.