Sa porastom stope raka širom podsaharske Afrike – dom za 1,1 milijardu ljudi, ili oko 14% svetske populacije – istraživači Bocvana-Rutgers Partnerstva za zdravlje traže rešenja.
Rak je među tri najveća uzroka prerane smrti u velikoj većini nacija u regionu. Bez značajnih intervencija, predviđanja ukazuju da će se broj smrtnih slučajeva od raka godišnje u ovom regionu skoro udvostručiti do 2030. godine, na oko milion.
U studiji objavljenoj u PLOS Global Public Health, istraživači povezani sa partnerstvom bave se potrebom za poboljšanjem pristupa onkološkim lekovima u podsaharskoj Africi, gde postoje značajni dispariteti i sprečavaju pristup terapijama koje mogu poboljšati dužinu i kvalitet života za rak pacijenata.
U radu pod naslovom „Napredne onkološke terapije lekovima za podsaharsku Afriku“, autori studije predstavljaju pregled odabranih onkoloških terapija lekovima za uobičajene maligne bolesti u podsaharskoj Africi, uključujući rak dojke, rak grlića materice, Kaposi sarkom, rak pluća i karcinom prostate.
„Naš pregled opisuje nekoliko specifičnih sredstava za unapređenje onkoloških terapija lekovima u regionu gde postoje složene prepreke za pružanje sveobuhvatne nege raka“, rekla je Kirtana Šarma, viši istraživač na Institutu za globalno zdravlje Rutgers i glavni autor studije.
„Visoki troškovi lekova predstavljaju veliki izazov za premošćavanje oštrih nejednakosti u pristupu tretmanima raka. Da bi se optimizovao tretman raka u ovom regionu, dijagnostička i laboratorijska infrastruktura takođe treba da se ojača, a onkološka radna snaga treba da bude dodatno obučena i razvijena.“
Pregled takođe identifikuje nedostatke u pristupu onkološkim kliničkim ispitivanjima u regionu i skreće pažnju na terapijske lekove protiv raka koje bi trebalo uzeti u obzir za Model liste osnovnih lekova Svetske zdravstvene organizacije (SZO).
„Rak ugrožava populaciju subsaharske Afrike do stepena koji zahteva široku reakciju“, rekao je Richard Marlink, direktor Instituta za globalno zdravlje Rutgers i stariji autor. „Ove smernice pružaju okvir za poboljšanje pristupa lekovima koji spasavaju i menjaju živote za koje je dokazano da deluju. Tretmani visokog uticaja koji su dostupni drugde potrebni su u ovom regionu našeg sveta.“
Marlink je vodeći Rutgers za Bocvana-Rutgers Partnerstvo za zdravlje, saradnju između Ministarstva zdravlja u Bocvani, Univerziteta Bocvane i Rutgers Global Health Institute. Stopa smrtnosti od karcinoma u Bocvani premašuje 63%, a partnerstvo je angažovano u naporima da ojača zdravstvene sisteme i pruži sveobuhvatnu onkološku negu usmerenu na pacijenta.
Studija pruža uvide relevantne za uobičajene tipove raka u podsaharskoj Africi, uključujući:
U ovom regionu, pacijenti sa rakom dojke se ne testiraju rutinski da bi se utvrdio njihov status u vezi sa specifičnim hormonskim profilima. Shodno tome, tretman možda ne uključuje precizno ciljanje, koje je dostupno u zemljama sa visokim prihodima gde su mogućnosti profilisanja pristupačnije. Ovo ograničenje širom podsaharske Afrike utiče na odluke o lečenju i može dovesti do toga da pacijenti primaju lekove koji ih izlažu potencijalnoj šteti bez ikakve terapijske prednosti.
Na primer, hormonska terapija lekom tamoksifenom može se započeti u odsustvu dokaza specifičnih za pacijenta koji podržavaju njegovu upotrebu jer je ovaj lek jeftin ili čak besplatan u nekim zemljama. Međutim, u slučajevima kada je hormonsko profilisanje dostupno, lekovi za koje se pokazalo da su najefikasniji mogu biti skupi za nabavku, kao što je trastuzumab ciljani lek za humani epidermalni faktor rasta 2. Još jedna prepreka je da imunoterapija, koja koristi lekove kao što su atezolizumab i pembrolizumab, zahteva specijalizovane protokole za praćenje i upravljanje koji obično nisu dostupni u ovom regionu.
Ovo je vodeći uzrok smrti žena od raka u podsaharskoj Africi. Za pacijente sa lokalno uznapredovalim karcinomom grlića materice, standard nege je hemoterapija u kombinaciji sa terapijom zračenjem. Na osnovu studije 29 onkoloških centara za lečenje u 12 zemalja u podsaharskoj Africi, pregled ukazuje na nedosledno snabdevanje cisplatinom, preferiranim lekom za hemoterapiju, uobičajeno. Ovo dovodi do odlaganja lečenja ili zamene lekova. Ograničen pristup radioterapiji u podsaharskoj Africi dodatno komplikuje ovu dinamiku.
Ovaj kancer uzrokuje da mrlje abnormalnog tkiva rastu u telu, posebno ispod kože; u sluzokoži usta, nosa i grla; i u limfnim čvorovima. Uzrokuje ga infekcija humanim herpesvirusom-8 i obično se javlja kod ljudi sa slabim imunološkim sistemom, uključujući osobe sa HIV/AIDS-om. Istraživači iz partnerstva primećuju da se učestalost Kaposijevog sarkoma u podsaharskoj Africi povećala dvadeset puta od početka epidemije HIV/AIDS-a početkom 1980-ih.
Oni takođe priznaju da je prvo veliko kliničko ispitivanje u više od decenije koje je upoređivalo lekove za hemoterapiju koji se koriste za lečenje Kaposijevog sarkoma u podsaharskoj Africi održano 2020. Istraživači su naveli „malo kliničkih ispitivanja Kaposijevog sarkoma u podsaharskoj Africi u poređenju sa do značajnog tereta bolesti u regionu“.
Kako se pristupačnost i plasman duvanskih proizvoda povećava u podsaharskoj Africi, raste i pojava raka pluća. Istraživači su naglasili potrebu za naprednijim mogućnostima patologije u regionu kako bi se poboljšala precizna dijagnostika i terapija. Oni takođe razgovaraju o razlikama u vezi sa lekovima za ciljanu terapiju i spiskom osnovnih lekova SZO.
Vodeći uzrok smrti od raka kod muškaraca je rak prostate, za koji je tretman hirurškom kastracijom za uklanjanje testisa široko rasprostranjen u podsaharskoj Africi. Oralna hormonska terapija novije generacije može imati proširenu ulogu u regionu, a istraživači su pregledali potencijal abiraterona sa terapijom prednizonom za poboljšanje ishoda.
Autori su primetili da se očekuje da će abirateron biti dostupan kroz više generičkih opcija i da je smanjena cena u doglednoj budućnosti. Informacije o molekularnom profilisanju, koje nisu lako dostupne u regionu, takođe se razmatraju u vezi sa ulogom terapije lekovima za pacijente sa metastatskim karcinomom prostate otpornim na kastraciju.