Kliničko ispitivanje koje upoređuje konvencionalno skladištenje jetre donora na niskoj temperaturi sa skladištenjem na fiziološkoj telesnoj temperaturi otkrilo je obećavajuće rezultate za evoluciju transplantacije jetre. Rezultati suđenja, objavljeni ovog meseca u Annals of Surgeri, pokazuju ubedljive nalaze koji bi potencijalno mogli da revolucionišu način na koji čuvamo i transplantiramo jetru donora.
Randomizovanu kontrolisanu studiju sprovelo je 15 centara za transplantaciju jetre u Sjedinjenim Državama, uključujući Ochsner Health Institut za transplantaciju jetre, i uporedilo je upotrebu normotermne mašine za očuvanje (NMP) — koja održava organ na normalnoj telesnoj temperaturi — sa statičkim skladištenjem na hladnom (SCS) u 383 organa donora.
Tokom NMP, jetra se pažljivo uklanja iz tela donora i povezuje sa mašinom za perfuziju. Mašina za perfuziju pumpa oksigenisanu krv ili specijalno dizajniran rastvor za konzervaciju kroz krvne sudove organa, replicirajući uslove unutar ljudskog tela.
Ovaj proces pomaže organu da obezbedi kiseonik i hranljive materije, uklanja otpadne proizvode i održava njegovu metaboličku aktivnost. Primarni cilj ispitivanja je bio da se proceni rana disfunkcija alografta (EAD), marker rane povrede i funkcije jetre nakon transplantacije. Iako razlika u incidenci EAD-a nije dostigla statistički značaj, nalazi studije sugerišu da NMP i dalje može imati značajne koristi za određene donatorske jetre.
Analize podgrupa otkrile su veću veličinu efekta na jetru donora kod osoba koje su proglašene mrtvima prema kardiovaskularnim kriterijumima i onih sa većim faktorima rizika kao što su starost i komorbiditeti. U ovim slučajevima, NMP je pokazao manju incidencu disfunkcije. Pored toga, incidencija zatajenja kardiovaskularnog sistema nakon što je protok krvi bio obnovljen značajno je smanjena u ruci NMP. Ari Cohen, MD, medicinski direktor Instituta za transplantaciju više organa u Ochsner Health-u i šef odeljenja za transplantacione hirurgije, bio je autor koji je doprineo.
„Rezultati ove studije pokazuju da je normotermna mašinska perfuzija sigurna i potencijalno korisna tehnologija u transplantaciji jetre“, kaže Koen. „Iako nije smanjio ukupnu incidencu EAD, pokazao je posebno obećanje kod marginalnih donatora i onih sa većim faktorima rizika. Ovaj napredak ima potencijal da poboljša kvalitet očuvanja, omogući testiranje pre transplantacije i na kraju poveća stopu uspeha jetre transplantacija“.