Život u gradu može biti uzbudljiv za kulturne institucije, događaje i atrakcije, ali sva ta zabava može uzeti danak u vašim ušima. Zvuk gradskog života može biti toliko glasan da oštećuje ćelije dlake u unutrašnjem uhu, što dovodi do gubitka sluha, tinitusa (zujanja u ušima) i povećane osetljivosti na zvuk.
Na primer, zvuk voza podzemne železnice koji prolazi može da pogodi 100 decibela — dovoljno da izazove trajno oštećenje sluha uz produženo izlaganje.
„Sluh je važan iz mnogo razloga. Ohrabrujem sve da budu proaktivni u pogledu zdravlja sluha i da im se sluh proveri“, kaže Džesika Galatioto, AUD, direktorka audioologije u Medicinskom centru Irving Univerziteta Kolumbija (CUIMC). „Za odrasle je važno identifikovati gubitak i rano dobiti lečenje.“
Njen savet se odnosi na mnoge ljude: Gubitak sluha je treći najčešći zdravstveni problem u Sjedinjenim Državama među starijim osobama, prema Američkoj akademiji za audioologiju. Deca su takođe u opasnosti. Otprilike jedno od osmoro dece između 6 i 19 godina ima gubitak sluha izazvan bukom, kaže Akademija.
Gubitak sluha je postepen proces, a oštećenje uzrokovano izlaganjem buci je nepovratno. Ali Galatioto predlaže ove pametne navike koje će vam pomoći da održite zdravlje sluha tokom vremena: