Milioni ljudi svakodnevno piju kafu, sodu i/ili čaj, čineći napitke sa kofeinom najčešće konzumirane stimulanse na svetu. Energetska pića sa visokim sadržajem kofeina takođe su veoma popularna oporavka više od dve decenije, posebno među mlađim odraslim osobama i tinejdžerima.
Ali trudnice treba da budu oprezne u pogledu energetskih napitaka i ukupnog unosa kofeina, prema ekspertu iz medicinskog centra UT Southwestern.
„Energetska pića sadrže različite količine kofeina, pa proverite etikete o ishrani da biste razumeli koliko kofeina i drugih sastojaka sadrže“, rekao je David B. Nelson, MD, vanredni profesor akušerstva i ginekologije i šef odeljenja za medicinu majke i fetusa.
Nacionalne smernice preporučuju umerenu konzumaciju kofeina od manje od 200 miligrama dnevno za sve koji su trudni ili pokušavaju da zatrudne. Američki koledž akušera i ginekologa kaže da taj nivo izgleda nije povezan sa pobačajem ili prevremenim porođajem, ali veza između konzumiranja kofeina i ograničenja fetalnog rasta ostaje neizvesna.
Sadržaj kofeina u energetskim pićima kreće se od 50 mg do 500 mg u limenkama ili bocama koje variraju u veličini od 8 unci do 24 unce. Šolja od 8 unci pune kafe sadrži nešto manje od 100 mg kofeina, a količina u gaziranim napitcima uveliko varira. Na primer, koka-kola od 12 unci ima oko 34 mg kofeina, dijetalna kola ima 46 mg, a obična Mountain Dev ima 54 mg.
Male energetske doze, koje se obično prodaju po 2 tečne unce, sadrže posebno visok nivo kofeina – oko 200 mg. Regulacija energetskih napitaka, uključujući označavanje sadržaja i zdravstvena upozorenja, razlikuje se na globalnom nivou, ali SAD imaju neke od najlakših zahteva. Uprava za hranu i lekove ne reguliše energetska pića, koja se uglavnom prodaju kao dijetetski suplementi ili konvencionalna pića.
Pitanje da li su nepovoljni ishodi trudnoće povezani sa kofeinom je donekle kontroverzno, prema najnovijem izdanju Villiams Obstetrics, koje je izvestilo da velika konzumacija (oko 500 mg dnevno) malo povećava rizik od pobačaja. Studije koje uključuju umereni unos – manje od 200 miligrama dnevno – nisu identifikovale veći rizik. Nedavna studija pacijenata iz 10 država pokazala je da dnevna konzumacija kofeina pre trudnoće ili u prvom tromesečju nije snažno povezana sa urođenim defektima.
Dr Nelson je rekao da može biti teško obuzdati unos kofeina, a to može izazvati simptome odvikavanja, uključujući glavobolju, umor i pospanost, smanjenu budnost, depresivno raspoloženje, razdražljivost i probleme sa koncentracijom.
„Postepeno smanjenje unosa kofeina tokom nekoliko nedelja pre planiranja trudnoće, ili kada saznate da ste trudni, može pomoći u sprečavanju povlačenja kofeina“, rekao je dr Nelson, naučnik iz oblasti kliničke nege Dedman.