Američka ministarka finansija Dženet Jelen tvrdi da je Indija ključni saveznik u okviru Vašingtonove takozvane strategije „prijateljstva” koja se sve više oslanja na prijateljske zemlje za sirovine i drugu trgovinu radi stvaranja stabilnijih lanaca snabdevanja.
„Friendshoring je važan temelj našeg pristupa povećanju otpornosti naših lanaca snabdevanja i Indiju vidimo kao nezamenljivog partnera u tome“, rekla je Jelen novinarima u nedelju tokom posete Gandinagaru, Indija, na sastanku ministara finansija G20. i guverneri centralnih banaka. Dodala je da se nada da će svoje putovanje iskoristiti da produbi već značajan odnos „prijatelja“ između Vašingtona i Nju Delhija.
SAD su nastojale da pojačaju ekonomske veze sa „partnerima od poverenja“ kao što su Indija i Vijetnam usred rastućih tenzija sa Kinom. Jelen, koja je ranije ovog meseca razgovarala sa kineskim zvaničnicima u Pekingu, posetila je Indiju tri puta u proteklih devet meseci, a trebalo bi da se zaustavi u Hanoju kasnije ove nedelje.
Vašington i njegovi saveznici pokušavaju da blokiraju napredak kineske industrije poluprovodnika ograničavanjem izvoza napredne opreme i tehnologije. Kina je odgovorila ranije ovog meseca, najavljujući nove kontrole svog izvoza ključnih sirovina koje se koriste u proizvodnji čipova i druge elektronike. Ti materijali uključuju galijum, metal koji SAD nisu proizvodile decenijama i uvozi ga prvenstveno iz Kine.
„Uklanjanje rizika i čuvanje prijatelja je važan prioritet za Sjedinjene Države, i to je nešto što promovišemo ovde u Indiji, a o tome ćemo razgovarati u Vijetnamu u sledećem delu našeg putovanja“, rekla je Jelen. Ona je dodala da su SAD najveće izvozno tržište Indije i da su dve zemlje prošle godine dostigle rekordni obim međusobne trgovine.
Dok je Međunarodni monetarni fond naložio da se prijateljstvo više oslanja na zemlje koje dele „slične vrednosti“, neki postavljaju pitanje da li SAD i Indija imaju takav spoj. Američki predsednik Džo Bajden kritikovan je prošlog meseca jer je bio domaćin poseti indijskog premijera Narendre Modija, a da nije javno osudio postupanje svog gosta sa ljudskim pravima i „demokratskim vrednostima“. Najmanje šest poslanika demokrata bojkotovalo je Modijev govor u Kongresu, rekavši: „Nikada ne smemo da žrtvujemo ljudska prava na oltaru političke svrsishodnosti“.