Dugo najtoplije mesto na Zemlji, Dolina smrti stavila je u nedelju uzavreli znak uzvika na rekordno toplo leto koje peče skoro ceo svet koketirajući sa nekim od najtoplijih temperatura ikada zabeleženih, rekli su meteorolozi.
Predviđeno je da će temperature u Dolini smrti, koja se proteže duž dela granice centralne Kalifornije sa Nevadom, dostići 53,33 stepena Celzijusa u nedelju u prikladno nazvanom Furnace Creek, saopštila je Nacionalna meteorološka služba.
Najtoplija temperatura ikada bila je 56,67 stepeni Celzijusa u julu 1913. u Furnace Creeku, rekao je Rendi Ceverni iz Svetske meteorološke organizacije, tela koje je priznato kao čuvar svetskih rekorda. Temperature na ili iznad 54,44 stepena Celzijusa zabeležene su na Zemlji samo nekoliko puta, uglavnom u Dolini smrti.
„Sa globalnim zagrevanjem, sve je veća verovatnoća da će se takve temperature pojaviti“, rekao je Severni, koordinator evidencije Svetske meteorološke organizacije, u mejlu. „Dugoročno: Globalno zagrevanje izaziva veće i češće ekstremne temperature. Kratkoročno: Ovaj konkretan vikend je vođen veoma jakim gornjim nivoom visokog pritiska iznad zapadnih SAD.
U nedelju u Dolini smrti, meteorolozi su pratili visoke oblake u oblasti koja bi mogla da drži temperaturu pod kontrolom.
„Rekord svih vremena danas izgleda prilično siguran“, rekao je Met Vuds, meteorolog iz kancelarije Nacionalne meteorološke službe u Las Vegasu, koja nadgleda Dolinu smrti.
Toplotni talas je samo jedan deo ekstremnog vremena koje je pogodilo SAD tokom vikenda. Četiri osobe su poginule u subotu u Pensilvaniji kada su jake kiše izazvale iznenadnu poplavu koja je odnela više automobila. Još tri osobe, uključujući 9-mesečnog dečaka i 2-godišnju devojčicu, vode se kao nestali. U Vermontu su vlasti bile zabrinute zbog klizišta jer se kiša nastavila nakon nekoliko dana od poplava.
Brutalne temperature u Dolini Smrti dolaze usred vrelog vremena koje je otprilike jednu trećinu Amerikanaca stavilo pod neku vrstu toplotnog saveta, sata ili upozorenja. Las Vegas se takođe suočio sa mogućnošću da dostigne rekordnu temperaturu svih vremena u nedelju, dok su se stanovnici od Sakramenta do Feniksa borili sa trocifrenim danima i malim noćnim olakšanjem.
Toplotni rekordi se ruše širom juga SAD, od Kalifornije do Floride. Ali to je mnogo više od toga. Širom sveta je razorna vrućina koja pogađa Evropu, zajedno sa dramatičnim poplavama na severoistoku SAD, Indiji, Japanu i Kini.
Skoro ceo jul, svet je bio na neistraženoj vrućoj teritoriji, prema Klimatskom reanalizeru Univerziteta Mejn.
Jun je bio i najtopliji jun u istoriji, prema nekoliko meteoroloških agencija. Naučnici kažu da postoji pristojna šansa da će 2023. biti najtoplija godina u istoriji, sa merenjima koja sežu do sredine 19. veka.
Dolina smrti dominira globalnim toplotnim rekordima. U dolini nije samo vruće, već i surovo toplo.
Neki meteorolozi osporavaju koliko je tačan 110-godišnji rekord o vrućim temperaturama u Dolini smrti, a istoričar vremena Kristofer Bert to osporava iz nekoliko razloga, koje je izneo u postu na blogu pre nekoliko godina.
Dve najtoplije zabeležene temperature su 134 iz 1913. u Dolini smrti i 131 stepen (55 stepeni Celzijusa) u Tunisu u julu 1931. Burt, istoričar vremena za The Veather Compani, nalazi grešku u oba ova merenja i navodi 130 stepeni u Jul 2021. u Dolini smrti kao njegova najtoplija zabeležena temperatura na Zemlji.
„130 stepeni je veoma retko, ako ne i jedinstveno“, rekao je Burt.
U julu 2021. i avgustu 2020. Dolina smrti zabeležila je očitavanje od 54,4 stepena Celzijusa, ali oba još uvek čekaju potvrdu. Naučnici do sada nisu pronašli nikakve probleme, ali nisu završili analizu, rekao je šef klimatske analize NOAA Russ Vose.
Postoje i druga mesta slična Dolini Smrti koja mogu biti isto toliko vruća, kao što je iranska pustinja Lut, ali poput Doline Smrti su nenaseljena tako da niko ne meri tamo, rekao je Burt. Razlika je u tome što je neko odlučio da postavi zvaničnu meteorološku stanicu u Dolinu smrti 1911, rekao je on.
Kombinacija dugoročnih klimatskih promena izazvanih ljudskim faktorom zbog sagorevanja uglja, nafte i prirodnog gasa čini svet toplijim iz godine u deceniju, sa usponima i padovima iz godine u godinu. Mnogi od tih uspona i padova uzrokovani su prirodnim ciklusom El Nino i La Nina. El Nino ciklus, zagrevanje dela Pacifika koje menja vreme u svetu, dodaje još više toplote već rastućim temperaturama.
Naučnici kao što je Vose kažu da je najveći deo rekordnog zagrevanja na Zemlji zbog klimatskih promena izazvanih ljudskim faktorom, delom zato što je ovaj El Nino počeo tek pre nekoliko meseci i još uvek je slab do umeren. Ne očekuje se vrhunac do zime, pa naučnici predviđaju da će sledeća godina biti još toplija nego ove.