Predsednik Bugarske Rumen Radev optužio je Ukrajinu da „insistira“ na vođenju rata koji je protiv nje započela Rusija, prenosi „Slobodna Evropa“.
„Ukrajina insistira da nastavi da vodi ovaj rat, ali cela Evropa plaća račune“, rekao je predsednik.
To je nova teza šefa države u vezi sa ratom. Radev je do sada pozivao Bugarsku da se pridržava stava „neutralnosti“.
Od početka ruske invazije, Radev je zastupao stavove bliske onima iz Kremlja. Često koristi reč „sukob“ umesto „rat“, izjavljuje da se protivi davanju oružja za odbranu Kijeva. Protivi se i ekonomskim sankcijama Rusiji.
Radev poziva na pregovore između Kijeva i Moskve i mirno rešavanje rata. Poslednji put se to dogodilo tokom posete predsednika Ukrajine Vladimira Zelenskog Sofiji početkom meseca. Zelenski je tada branio stav Kijeva da rat nema mirno rešenje. Jedan od glavnih zahteva Ukrajine za postizanje mira je potpuno povlačenje ruskih trupa sa svih okupiranih ukrajinskih teritorija, što Rusija odbija da uradi.
„Naši vlastodršci grčevito pokušavaju da nas ubede da slanjem vojne pomoći oni, naprotiv, povećavaju našu bezbednost. Ovaj sukob se produbljuje, povećava se broj žrtava“, rekao je Radev.
Bugarska, koja je članica NATO-a i Evropske unije, već je dva puta poslala vojnu pomoć Ukrajini. Prvu seriju poslala je privremena vlada koju je imenovao Sovjet, koja je bila dužna da to učini odlukom Narodne skupštine.
Bugarski premijer Nikolaj Denkov prokomentarisao je najnovije izjave Radeva rekavši da je „Ruska Federacija najznačajnija i direktna pretnja bezbednosti država članica Severnoatlantskog pakta, kao i miru i stabilnosti u evroatlantskom regionu. .“
„Moje pitanje je kada je naš predsednik imao svoju poentu – kada je potpisao te citate, ili kada danas ponavlja neke ruske izjave koje nemaju veze sa onim što članice EU i NATO predstavljaju kao stav“, rekao je on.
„Nacionalni interes Bugarske je da okonča rat, da Rusija povuče svoje trupe iz Ukrajine, da Ukrajina postane članica NATO-a, a mi da izgradimo svoje odbrambene kapacitete u punom skladu sa regionalnim planovima koje je NATO usvojio u Viljnusu. “ rekao je.
Ukrajinska ambasada u Sofiji takođe je odbacila Radevove reči. Diplomate su naglasile da Ukrajina traži mir i ulaže sve napore da ga postigne.
„Okrivljavanje Ukrajine, koju je njen severni sused izdajnički napao, za rat koji je u toku je jedna od najčešćih teza koje podržavaju rusku propagandu i hibridni rat u Evropi“, navodi se u saopštenju.
Ambasada je naglasila da obezbeđivanje odbrambene opreme Ukrajini ne dovodi do povećanja broja žrtava i razaranja, već naprotiv, omogućava da se spase više života običnih građana.
Podsetimo, bugarska vlada odlučila je da se uključi u projekat Evropske odbrambene agencije „Zajednička nabavka municije“, koji podrazumeva udruživanje napora država u nabavci artiljerijskih granata za sebe i Ukrajinu.
Uprkos dugotrajnoj političkoj nestabilnosti, Bugarska – jedan od najvećih proizvođača sovjetskog oružja u EU – bila je u mogućnosti da tajno obezbedi Ukrajini do trećine sve municije koja joj je bila potrebna na početku ruske invazije punog obima.