Netanjahuova vlada je ranije ove nedelje dala početno odobrenje za ključni deo remonta, udahnuvši novi život lokalnom pokretu. Predlog zakona još treba da bude odobren u još dva glasanja, koja se očekuju do kraja meseca, pre nego što postane zakon.
Protesti u subotu uveče postali su oslonac lokalnog pokreta – ali ove nedelje je bilo veće nego obično.
U Tel Avivu, demonstranti su razvili masivni transparent sa natpisom „SOS“. Bacili su prah boje u nebo, šarajući ga ružičasto i narandžasto. „Sluškinjice“ — žene obučene u crvene haljine kao likovi iz distopijskog romana i TV serije „Sluškinjina priča“ — ponovo su izašle na ulice. Njihov zastrašujući izgled treba da podstakne ideju da bi, ako remont prođe, ženama mogla biti oduzeta prava.
Demonstranti su u utorak blokirali glavne autoputeve i poremetili rad na glavnom međunarodnom aerodromu u zemlji nakon što je Netanjahuova parlamentarna koalicija predložila nacrt zakona koji je deo remonta. Organizatori su rekli da će održati još jedan „dan poremećaja“ u utorak ako on nastavi da se pridržava plana.
Izraelski lider je u subotu hospitalizovan zbog dehidracije nakon što je doživeo vrtoglavicu i što je prethodni dan proveo na suncu bez vode za piće. Kasnije je objavio snimak iz bolnice u Tel Avivu, rekavši da se oseća dobro. Međutim, Netanjahu je trebalo da provede noć u bolnici, prema njegovoj kancelariji, a nedeljni sastanak kabineta zakazan za nedelju pomeren je za ponedeljak.
Subotnjem protestu u Tel Avivu pridružili su se i drugi širom zemlje. Demonstranti su mahali upaljenim bakljama ispred Netanjahuovog doma u Jerusalimu i demonstrirali u priobalnim gradovima Hercliji i Netaniji.
Posle više od šest meseci protesta, pokret ne pokazuje znake jenjavanja. Izraelski nacionalni radnički sindikat i njegovo medicinsko udruženje pridružili su se dugoj listi grupa koje govore protiv zakona. Vojni rezervisti, piloti borbenih aviona i poslovni lideri pozvali su vladu da zaustavi plan.
Arnon Bar-Dejvid, šef nacionalnog sindikata u zemlji, Histadrut, zapretio je mogućim generalnim štrajkom koji bi mogao da parališe ekonomiju zemlje.
„Ako situacija dostigne ekstrem, mi ćemo intervenisati i upotrebiti našu snagu“, rekao je Bar-David, pozivajući Netanijahua da „zaustavi haos“.
Histadrut je sazvao generalni štrajk u martu, pošto je vlada progurala zakon o reviziji pravosuđa u parlamentu nakon nedelja protesta. Taj potez je zatvorio velike delove izraelske ekonomije i pomogao da se doprinese Netanjahuovoj odluci da suspenduje zakon.
Izraelsko medicinsko udruženje, koje predstavlja 90 odsto izraelskih lekara, pridružilo se Histadrutu u petak, glasajući za „upotrebu svih raspoloživih sredstava, uključujući značajne organizacione mere“ da se suprotstavi zakonu o razumnosti.
Zakon će „devastirati zdravstveni sistem“, rekao je predsednik udruženja profesor Zion Hagaj.
Masovni protesti su održani otkako je Netanjahuova ekstremno desničarska vlada predstavila plan remonta u januaru, nekoliko dana nakon stupanja na dužnost. Protesti su naveli Netanjahua da obustavi remont u martu, ali je odlučio da oživi plan prošlog meseca nakon što su propali kompromisni razgovori sa političkom opozicijom.
Revizija zahteva da se Netanijahuovim saveznicima da kontrola nad imenovanjem sudija i da se parlamentu da ovlašćenje da poništi sudske odluke. Netanjahuova vlada je najtvrdokorniji ultranacionalista i ultrapravoslavac u 75-godišnjoj istoriji Izraela. Njegovi saveznici predložili su korenite promene u pravosuđu nakon što je zemlja održala svoje pete izbore za manje od četiri godine, a svi su viđeni kao referendum o sposobnosti Netanjahua da bude premijer dok mu se sudi za korupciju.
Kritičari revizije pravosuđa kažu da će to poremetiti krhki sistem kontrole i ravnoteže u zemlji i koncentrisati moć u rukama Netanjahua i njegovih saveznika. Takođe kažu da je Netanjahu u sukobu interesa jer mu se sudi za prevaru, povredu poverenja i primanje mita.