Neki Vagnerovi borci su u Belorusiji najmanje od utorka, rekla su Rojtersu dva izvora bliska borcima pod uslovom da ostanu anonimni zbog osetljivosti situacije.
Vagnerova pobuna, u kojoj je preuzeo kontrolu nad glavnim vojnim štabom na jugu Rusije, a zatim krenula na Moskvu, mogla je da dovede Rusiju u građanski rat, smatra predsednik Vladimir Putin.
Sa borcima iz jedne od najzakačenijih plaćeničkih snaga na svetu samo 200 km (125 milja) od Moskve, Kremlj je postigao dogovor prema kojem je šef Vagnera Jevgenij Prigožin odbacio svoje plaćenike i pristao da se preseli u Belorusiju u zamenu da Rusija odustane od pobune optužbe.
Ipak, do sada, u Belorusiji nije bilo znakova Vagnerovih lovaca, a Prigožin nije viđen u javnosti otkako je napustio južni ruski grad Rostov na Donu kasno 24. juna, iako je privatni avion povezan sa njim kretao između Belorusija, Moskva i Sankt Peterburg.
„Vagnerovi borci su bili instruktori u nizu vojnih disciplina“, saopštio je televizijski kanal beloruskog ministarstva odbrane. Državna novinska agencija BELTA je takođe javila da je Vagner obučavao beloruske vojnike.
Ministarstvo je objavilo video snimak na kome se vidi kako Vagnerovi borci daju uputstva beloruskim vojnicima na vojnom poligonu u blizini grada Osipoviči, oko 90 km (56 milja) jugoistočno od glavnog grada Minska.
Najmanje jedan od boraca identifikovanih kao Vagnerovi plaćenici imao je simbol Matrjoške na svom šlemu koji koriste neki Vagnerovi borci.
Kada je Rojters prošle nedelje posetio šatorski kamp u blizini Osipoviča u okviru putovanja koje je organizovala Belorusija, tamo nije bilo traga Vagnerovih boraca.
Beloruski lider Aleksandar Lukašenko pomogao je u sklapanju sporazuma od 24. juna, iako je pre nedelju dana rekao novinarima da je Prigožin u Rusiji.
Vagner je osnovan 2014. od strane Prigožina i Dmitrija Utkina, bivšeg oficira specijalnih snaga u ruskoj vojnoj obaveštajnoj službi GRU, kao način da se Rusija umeša u ratove širom sveta uz potpuno poricanje ruske države.
Od pobune, Putin je rekao da je grupu finansirala ruska država.
Vagner je pomogao Rusiji da aneksira Krim 2014. godine, borio se protiv militanata Islamske države u Siriji, delovao u Centralnoafričkoj Republici i Maliju i zauzeo ukrajinski grad Bahmut Rusiji ranije ove godine nakon što su obe strane pretrpele velike gubitke.
Putin je ponudio Vagnerovim plaćenicima priliku da nastave da se bore na sastanku samo nekoliko dana nakon njihove neuspele pobune, ali je predložio da se Prigožin pomeri u stranu u korist drugog komandanta, navodi list Komersant.
Sjedinjene Države i njihovi saveznici smatraju Vagnera jednom od najokrutnijih oružanih grupa na svetu i kažu da je opljačkala prirodne resurse širom Afrike.
Prigožin kaže da Zapad nema pravo da drži predavanja Vagneru nakon eksploatacije koju je Afrika pretrpela pod evropskom kolonijalnom vlašću i haosa za koji kaže da su Sjedinjene Države posejale Bliski istok.