Ranije nepoznata vrsta otkrivena je kako vreba u parkovima okruga Los Anđeles i Oranž.
Životinja ima 486 nogu i zubastu glavu u stilu Predatora. Ima zelenkastu prozirnost igračke koja svetli u mraku na dnevnom svetlu i provlači se kroz zemlju elegantno kao igla za vez.
Ali odmaknite se od mikroskopa i losanđeleska nit mnogonoga (Illacme socal) postaje mnogo manje zastrašujuća. Sa širinom tanke mehaničke olovke i dužinom igle za šivenje, lako je videti kako je ovaj sićušni komadić beskičmenjaka u obliku konca ostao neprimećen – do sada.
Sa objavljivanjem dokumenta koji je krajem prošlog meseca zvanično predstavljao ovo stvorenje, losanđeleska nitna stonoga se pridružuje oko 12.000 drugih vrsta stonoga po imenu širom sveta.
Ovo otkriće je mali podsetnik na ogromno carstvo malih životinja u osnovi svetskih ekosistema, univerzum minijaturnih stvorenja u opasnosti da budu izgubljeni pre nego što možemo da cenimo suštinsku ulogu koju igraju.
„Bukvalno, ove nove vrste su tačno ispod naših nogu“, rekao je Derek Hennen, entomolog iz Prirodnjačkog muzeja Virdžinije koji nije bio uključen u studiju.
„Ovo zaista dovodi do toga da je važno da sačuvamo ove otvorene zelene površine i prirodna staništa koliko god možemo, jer čak iu intenzivno urbanizovanom okruženju kao što je Los Anđeles, još uvek možete pronaći nove vrste na mestima koja ljudi možda nemaju. tražio ranije.“
Stonoga je prvi put primećena u aprilu 2018. godine na Vhiting Ranch Vilderness Parku, u blizini Lejk Forest, prirodnjaci Sedrik Li i Džejms Bejli. Njih dvoje su odmah shvatili da gledaju nešto jedinstveno i objavili su svoje otkriće u iNaturalist, aplikaciji za nauku građana.
Širom zemlje, entomolog iz Virginia Tech Paul E. Marek je pregledao aplikaciju i primetio njihovo otkriće. Tog Božića, dok su bili u poseti njegovoj porodici u Los Anđelesu, Marek i njegova žena su se odvezli na ranč Vajting da vide da li mogu da nađu istu životinju.
Stonoge nisu insekti, već beskičmenjaci zglavkari koji su bliži jastozima i rakovima. Ovaj određeni rod je mali i spor, i ima upadljivu sličnost sa dlakama korena biljaka. Nakon što su pažljivo uklonili tepih od kamenja, mrtvog lišća i humusa, Marek i njegova žena su skenirali tlo u potrazi za nečim bledim, vitkim i dužim od 20 mm (0,7 inča), čekajući da vide da li se pomera.
Uzorci koje su pronašli nežno su uvučeni u plastične bočice sa malo zemlje i ubačeni u Marekovu torbu za put nazad u njegovu laboratoriju u Virdžiniji. („Izgleda da se ne pojavljuju na rendgenskom snimku“, rekao je.)
Sekvenciranje DNK i bliska analiza fizičkih struktura stonoge potvrdili su da je reč o novoj vrsti. Vrativši se u Kaliforniju, Li je zabeležio dalja viđenja životinje u prirodnom području Eaton Canion, u Pasadeni. Rad u kome se naziva vrsta pojavio se krajem prošlog meseca u časopisu ZooKeis; i Li i Bejli su koautori.
Stonoge obavljaju neseksi, ali suštinski posao čuvanja šuma da se ne udave u mrtvima. Oni su detritojedi, razgrađuju mrtvu biljnu materiju za hranu i izlučuju hranljive materije koje zasijavaju tlo za budući rast.
„Nekako razmišljam o njima kao o malim đubretarima u šumi“, rekao je Marek. „Oni se samo voze okolo, jedu detritus, izbacuju ga, a to je zemlja.“
Stonoge su na planeti otprilike onoliko dugo koliko postoji život na zemaljskoj Zemlji. Prema fosilnim zapisima, one su bile prve kopnene životinje na planeti koje su udisale atmosferski kiseonik.
Oni su važna, ali neverovatno ranjiva mala stvorenja: ne bodu i ne ujedaju i većina, uključujući nit iz Los Anđelesa, je slepa. (Oni luče hemikalije koje očigledno imaju odvratan ukus za ptice, veće insekte i druge predatore, tako da im barem to ide.)
Otkriće potpuno nove vrste u tlu urbanog područja koje se stalno širi naglašava koliko malo znamo o najmanjim delovima našeg ekosistema, čija bi staništa mogla biti popločena pre nego što uopšte shvatimo šta smo izgubili, rekli su entomolozi.
„To je proslava onoga što je tamo i podsećanje na ono što bismo mogli da izgubimo“, rekao je Brajan Braun, kustos entomologije u Prirodnjačkom muzeju okruga Los Anđeles. „Trebaju nam te male stvari. Važne su.“