Za pacijente sa dijagnozom raka, da li postoji jedna dijeta koja je bolja od druge? Dr Davn Musallem, specijalista za integrativno zdravlje na klinici Maio, kaže da se ne radi o jednoj hrani ili ishrani, već o načinu ishrane koji naglašava preovlađujuću biljnu ishranu koja je bogata vlaknima. I, kaže dr Musalem, 97% Amerikanaca ne dobija dovoljno vlakana.
„To je obrazac ishrane koji organizacije, kao što su Američki institut za istraživanje raka i Američko udruženje za rak, preporučuju je ishrana sa pretežno biljnom ishranom koja ima naglasak na integralnoj hrani“, kaže dr Musalem.
To uključuje raznovrsno sveže povrće i voće, integralne žitarice, pasulj, orašaste plodove i semenke,
„Dobro je imati cela zrna, ne prerađena zrna, već cela zrna“, kaže ona.
Preskočite ultra obrađenu hranu. Ograničite ili izbegavajte crveno i prerađeno meso. Američko udruženje za borbu protiv raka kaže da nije poznato da li postoji bezbedan nivo potrošnje crvenog ili prerađenog mesa.
„Prerađeno meso se smatra kancerogenom. I da biste zamenili deo te komponente crvenog mesa gde ljudi dobijaju proteine, želite da se oslonite na potrošnju mahunarki“, kaže dr Musalem.
Mahunarke uključuju mahunarke, ili pasulj, sočivo i grašak. Dodati ćete proteine i vlakna.
„Američki institut za istraživanje raka pokazuje da za svakih 10 grama vlakana u ishrani poboljšavate preživljavanje nakon dijagnoze raka za 13%“, kaže ona.