Ako verujete da je medicinski tretman razvijen posebno za vas, možda će biti efikasniji, posebno ako želite da budete viđeni kao jedinstveni, prema novom istraživanju sa Univerziteta McGill.
U dve studije, istraživači sa Odeljenja za psihologiju otkrili su da su učesnici koji su mislili da je medicinski uređaj koji je zaista placebo personalizovan njihovom genetskom sastavu i fiziologiji prijavili da osećaju manje bola kada ga koriste, u poređenju sa onima koji su verovali da je to standardni tretman.
Efekat je bio još jači za one koji su cenili svoju individualnost i imali visok rezultat na osobini ličnosti koja se zove potreba za jedinstvenošću. Ovi nalazi dovode u pitanje uverenje da personalizovani medicinski tretmani funkcionišu isključivo zbog svojih farmakoloških svojstava, sugerišući da psihološki faktori takođe mogu potencijalno igrati ulogu u njihovoj efikasnosti.
Uvidi studije mogli bi da dovedu do boljeg dizajna prilagođenih terapija, što bi podstaklo istraživače da se pozabave uticajem placebo efekata u kliničkim ispitivanjima preciznih lekova. „Broj personalizovanih lekova na tržištu se udvostručio u poslednjih pet godina“, rekla je Daša Sandra, vodeći autor rada i nedavno diplomirala na Integrisanom programu neuronauka. „Razumevanje kako pacijentova uverenja mogu uticati na personalizovane tretmane moglo bi podstaći istraživače da ih bolje kontrolišu kada razvijaju nove lekove.“
Uz više istraživanja, ovi nalazi bi mogli utrti put ka boljoj implementaciji personalizovanih terapija. „Trenutno, kliničari koji pružaju personalizovane tretmane znaju malo o tome kako psihološki faktori mogu poboljšati ishode njihovih pacijenata“, dodao je Matje Roj, vanredni profesor psihologije i stariji autor studije. „Naši nalazi, ako se potvrde u kliničkim studijama, mogu pomoći kliničarima da iskoriste ove faktore kako bi efikasnije pružili personalizovane tretmane.“