Indija sprema misiju na mesec sa ciljem da postane svemirska sila

Indija sprema misiju na mesec sa ciljem da postane svemirska sila

Indijska svemirska agencija spremna je da već u petak lansira raketu koja će pokušati da spusti rover na Mesec i označi dolazak zemlje kao sile u istraživanju svemira i nove granice svemirske trgovine, prenosi Rojters.

Samo su SAD, bivši Sovjetski Savez i Kina uspele da slete na Mesec. Pokušaj japanskog startapa ranije ove godine završio se padom lendera.

Izgrađen sa budžetom od nešto manje od 75 miliona dolara, Chandraiaan-3 bi trebalo da poleti iz glavne indijske kosmodrome u južnoj državi Andra Pradeš u 14:35. po lokalnom vremenu (09:05 GMT).

Ako sve bude po planu, raketa za lansiranje LVM3 od 43,5 metara (143 stope) će izbaciti letelicu u eliptičnu Zemljinu orbitu pre nego što se okrene ka Mesecu za planirano sletanje oko 23. avgusta.

Lansiranje Indijske organizacije za svemirska istraživanja (ISRO) prva je velika misija u zemlji otkako je vlada premijera Narendre Modija objavila politike za podsticanje ulaganja u privatna svemirska lansiranja i srodna poslovanja zasnovana na satelitima.

Indija želi da njene svemirske kompanije povećaju svoj udeo na globalnom tržištu lansiranja pet puta u narednoj deceniji, rekli su zvaničnici, sa 2% prihoda u 2020.

Chandraiaan, što na sanskrtu znači „mjesečevo vozilo“, uključuje 2 metra visok lender dizajniran za postavljanje rovera u blizini južnog pola Mjeseca, gdje se očekuje da će ostati funkcionalan dvije sedmice u nizu eksperimenata.

Ali analitičari kažu da lansiranje ima i sekundarnu misiju: da signalizira da je Indija otvorena za poslovanje u sve većoj svemirskoj trci privatnog sektora.

„Uspešna misija će doprineti globalnom statusu Indije i doneti indirektne koristi u komercijalnom aspektu industrije“, rekao je Ajei Lele, konsultant na Institutu za odbrambene studije i analize Manohar Parrikar u Nju Delhiju.

ISRO-ova misija Chandraiaan-2 2020. godine uspešno je rasporedila orbiter, ali su njegov lender i rover uništeni u padu u blizini mesta gde će Chandraian-3 pokušati da sleti.

Od 2020. godine, kada se Indija otvorila za privatna lansiranja, broj svemirskih startapa se više nego udvostručio. Krajem prošle godine, Skiroot Aerospace, čiji investitori uključuju singapurski državni fond GIC, lansirao je prvu privatnu raketu u Indiji.

Tokom posete Sjedinjenim Državama prošlog meseca, Modi i američki predsednik Džo Bajden obećali su da će produbiti saradnju u svemiru.

Voiager Space, kompanija sa sedištem u Denveru koja ima ugovor sa NASA-om za razvoj planirane svemirske stanice Starlab, saopštila je ove nedelje da je potpisala memorandum o razumevanju sa ISRO-om za korišćenje indijskih raketa i da će tražiti mogućnosti za saradnju sa indijskim novoosnovanim svemirskim kompanijama.

„Indija vidi svemir kao stratešku prednost i ima za cilj da postane jedan od vodećih igrača u svemiru“, rekla je Karla Filotiko, generalni direktor konsultantske kompanije SpaceTec Partners.

„Ovo bi mogla biti prilika za Indiju da bude jedan od pionira u ovoj industriji.“