Tokom rekordno vrućeg leta u Evropi 2022. godine, više od 61.000 ljudi umrlo je zbog vrućine, kako navodi studija objavljena u ponedeljak. Studija ističe potrebu za dodatnim zaštitnim merama kako bi se stanovništvo zaštitilo od još smrtonosnijih toplotnih talasa koji se očekuju u narednim godinama. Evropa, kao kontinent koji se najbrže zagreva, doživela je svoje najtoplije leto u istoriji, sa nizom razornih posledica poput suša i šumskih požara.
Istraživački tim analizirao je podatke o temperaturi i mortalitetu od 2015. do 2022. godine za 823 regiona u 35 evropskih zemalja, obuhvatajući ukupno 543 miliona ljudi. Eurostat, statistička agencija Evropske unije, ranije je prijavila neuobičajeno visok broj prekomjernih smrtnih slučajeva tokom leta, ali do ovog istraživanja, broj smrtnih slučajeva direktno povezanih sa vrućinom nije bio kvantifikovan.
Studija, koju su sproveli istraživači sa Instituta za globalno zdravlje u Barseloni i francuskog instituta za istraživanje zdravlja INSERM, koristila je modele za predviđanje smrtnih slučajeva koji se mogu pripisati temperaturi za svaki region svake nedelje leta 2022. godine. Procenjeno je da je 61.672 smrtnih slučajeva bilo povezano sa vrućinom između 30. maja i 4. septembra te godine. Posebno intenzivan toplotni talas u nedelji od 18. do 24. jula izazvao je samo više od 11.600 smrtnih slučajeva.
Analiza je pokazala da su Francuska, Švajcarska, Italija i Mađarska prošle godine zabeležile najveći porast temperature u poređenju sa prethodnim letnjim prosekom. Italija je imala najveći broj smrtnih slučajeva povezanih sa vrućinom, a sledile su Španija i Nemačka. Većina smrtnih slučajeva bila je među osobama starijim od 80 godina, pri čemu je oko 63% umrlih zbog vrućine bile žene, posebno u starosnoj dobi od 80 godina, gde su žene imale stopu mortaliteta za 27% veću od muškaraca.
U skladu sa prethodnim istraživanjima koja pokazuju da se Evropa zagreva dvostruko brže od globalnog proseka, nova studija procenjuje da bi Evropa, ako se ne preduzmu adekvatne mere zaštite, mogla da se suoči sa više od 68.000 smrtnih slučajeva izazvanih toplotom svakog leta do 2030. godine. Taj broj bi mogao da se poveća na preko 120.000 do 2050. godine. Istraživači naglašavaju potrebu za urgentnom akcijom kako bi se zaštitilo ugroženo stanovništvo, posebno imajući u vidu faktore kao što su pol i starost.