Američki predsednik Džozef Bajden će nastojati da produbi svoje odnose sa britanskim kraljem Čarlsom i premijerom Rišijem Sunakom na odvojenim sastancima u ponedeljak na kojima se očekuje da će klimatske promene i Ukrajina dominirati dnevnim redom.
Bajden je sleteo u London kasno u nedelju kako bi započeo putovanje tri zemlje, uključujući samit NATO-a u Litvaniji, čiji je cilj bio da pokaže solidarnost sa Ukrajinom protiv ruske invazije, a da još ne prihvati Kijev kao člana alijanse.
U ponedeljak u zamku Vindzor, 80-godišnji predsednik i 74-godišnji kralj razgovaraće o tome kako da pomognu u jačanju privatnih investicija u borbi protiv klimatskih promena, pretnje za koju oba lidera kažu da je egzistencijalna.
„Predsednik izuzetno poštuje kraljevu posvećenost posebno klimatskim pitanjima. On je bio jasan glas po ovom pitanju“, rekao je savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan novinarima u avionu Air Force One u nedelju.
Salivan je rekao da se Bajden nada da će produbiti svoj lični odnos sa kraljem Čarlsom. Rekao je da su dvojica lidera – koji se ne poznaju dobro – imali telefonski razgovor ranije ove godine koji je opisao kao „neverovatno topao“.
Kralj će primiti Bajdena u četvorouglu zamka, gde će počasna garda odati kraljevski pozdrav i sviraće himna SAD, saopštila je kraljeva kancelarija.
Bajden se sastao sa kraljevom pokojnom majkom, kraljicom Elizabetom, na čaju u Vindzoru 2021.
Ranije će predsednik otputovati u Dauning strit 10 da bi održao tihi sastanak sa Sunakom, njihov peti u isto toliko meseci. Salivan je rekao da je poseta više nastavak dugotrajnog razgovora nego formalni sastanak. To će označiti prvu Bajdenovu posetu Dauning Stritu kao predsedniku.
Saliven je rekao da će dvojica lidera podeliti beleške pre samita NATO-a u Litvaniji, koji počinje u utorak i kojim će dominirati ukrajinska kriza, koja je zbližila članice alijanse.
Uoči putovanja, Bajden je za sada pozvao na oprez u kampanji Ukrajine za pridruživanje NATO-u, rekavši da bi alijansa mogla biti uvučena u rat sa Rusijom zbog pakta o međusobnoj odbrani NATO-a.
„Ne mislim da u NATO-u postoji jednoglasnost oko toga da li da uvede Ukrajinu u porodicu NATO-a sada, u ovom trenutku, usred rata“, rekao je Bajden u intervjuu za CNN koji je emitovan u nedelju.
Bajdenov put dolazi nekoliko dana nakon što je pristao da pošalje američku kasetnu municiju u Ukrajinu.
Takvu municiju zabranjuje više od 100 zemalja, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, zbog njihove pretnje civilnom stanovništvu jer obično ispuštaju veliki broj manjih bombi koje mogu da ubiju neselektivno na širokom području.
Rusija, Ukrajina i Sjedinjene Države nisu potpisale Konvenciju o kasetnoj municiji, koja zabranjuje proizvodnju, skladištenje, upotrebu i prenos oružja.
„Mislim da vidite premijera Sunaka i predsednika Bajdena na istoj stranici strateški o Ukrajini, u korak sa širom slikom onoga što pokušavamo da postignemo, i ujedinjeni kao i uvek“, rekao je Saliven u nedelju.
Sunak, upitan o kasetnoj municiji u subotu, rekao je da je Britanija potpisnica konvencije koja obeshrabruje njihovu upotrebu i rekao da će nastaviti da čini svoj deo podrške Ukrajini.