Očevi i majke u domovima sa niskim primanjima mogu osigurati da njihovi predškolci napreduju sa društvenim ponašanjem i jezičkim vještinama tako što će se uključiti u zajedničke izraze roditeljske ljubavi ili topline, prema novoj studiji.
Majke i očevi koji su pokazali slične ili međusobno dogovorene načine da budu osetljivi i topli u svom roditeljstvu stimulisali su razvoj deteta, pokazali su nalazi.
Većina studija o siromaštvu o razvoju dece fokusira se na štetne efekte, u rasponu od lošeg zdravlja do većih emocionalnih problema i problema u ponašanju. Sadašnja studija, objavljena u Porodični odnosi, fokusirala se na faktore koji doprinose otpornosti dece koja rastu u siromaštvu, kao i na to kako očevi i majke rade kao tim.
Istraživači sa Univerziteta u Mičigenu, Državnog univerziteta Ohajo, Univerziteta u Kaliforniji-Berkli i Univerziteta Nevada-Las Vegas ispitali su roditeljsku reakciju—što je brza i odgovarajuća reakcija na njihovu decu u svakodnevnoj razmeni—među porodicama sa niskim primanjima.
Skoro 1.200 učesnika studije dolazilo je iz projekta Building Strong Families, rasno raznolike grupe porodica iz socijalno-ekonomski nepovoljnog okruženja. Reagovanje roditelja primećeno je tokom kratkih interakcija otac-dete i majka-dete sa knjigom i kompletom igračaka u odvojenim torbama.
Istraživači su prikupili podatke o problemima ponašanja dece predškolskog uzrasta, prosocijalnom ponašanju (kao što je pokazivanje empatije) i jezičkim veštinama.
Deca su imala viši nivo prosocijalnog ponašanja i jezičkih veština kada su očevi i majke učestvovali u zajedničkom roditeljskom reagovanju, rekla je Šona Li, profesor socijalnog rada sa Univerziteta u Mičigenu.
Lee i kolege su primetili da je uzorak studije uključivao samo očeve koji su završili posmatranja roditelja i dece. Stoga, u poređenju sa onima koji su nedostupni, očevi u ovom istraživanju mogu biti veoma uključeni u živote svoje dece, bez obzira na njihov rezidentni status.
„Sve dok su oba roditelja bila uključena u zajednički roditeljski odgovor, njihova deca su imala koristi od toga“, rekla je Džojs Li, docent socijalnog rada na Državnom univerzitetu u Ohaju i glavni autor studije.
Ovi nalazi se ne bi drastično razlikovali ni za druge porodice, rekla je ona. „Literatura pokazuje da je roditeljski odgovor koristan za decu sa različitim nivoima prihoda“, rekla je ona. „Stoga, možemo očekivati slične obrasce za porodice sa srednjim prihodima, na primer.“