Američka ministarka finansija Dženet Jelen sastala se u petak sa guvernerom kineske centralne banke Ji Gangom i bivšim carem ekonomije Liu Heom radi neformalnih razgovora o globalnoj, američkoj i kineskoj ekonomiji, saopštio je zvaničnik američkog Ministarstva finansija, prenosi Rojters.
Jelen dolazi u Peking u nameri da ublaži tenzije između dve svetske supersile, iako su očekivanja mala, a zvaničnici sa obe strane prihvataju da očuvanje interesa nacionalne bezbednosti sada nadmašuje produbljivanje ekonomskih veza.
Zvaničnik je rekao da su Jelen i njeni kineski sagovornici imali „suštinski razgovor“, ne navodeći nikakve dalje detalje.
Iako je sada u penziji, Liu je blizak poverenik kineskog predsednika Si Đinpinga, a njihov sastanak je nastavak razgovora održanih u Cirihu u januaru.
„Tražimo zdravu ekonomsku konkurenciju koja koristi američkim radnicima i firmama i da sarađujemo na globalnim izazovima“, napisala je Jelen na Tviteru ubrzo po dolasku u Peking u četvrtak uveče.
„Preduzećemo mere da zaštitimo našu nacionalnu bezbednost kada je to potrebno, a ovo putovanje predstavlja priliku za komunikaciju i izbegavanje nesporazuma ili nesporazuma“, napisala je Jelen.
Kina se nada da će SAD preduzeti „konkretne akcije“ kako bi stvorile povoljno okruženje za zdrav razvoj bilateralnih ekonomskih i trgovinskih veza, navodi se u saopštenju kineskog ministarstva finansija u petak.
„Nema pobednika iz trgovinskog rata ili iz razdvajanja i ‘razbijanja lanaca'“, dodaje se u saopštenju.
Američke kompanije u Kini nadaju se da će Jelenina poseta osigurati da trgovinski i komercijalni putevi između dve ekonomije ostanu otvoreni, bez obzira na temperaturu geopolitičkih tenzija.
„Jelenova poseta je značajna jer omogućava više razgovora, omogućava da dođe više ljudi srednjeg nivoa sa obe strane“, rekao je Majkl Hart, predsednik Američke privredne komore u Kini.
„Mislim da bi tržište postalo hladnije ako bi bilo još jedne godine bez poseta najviših lidera američke vlade“, dodao je on.