NATO: Beograd i Priština nisu poslušali međunarodne pozive, nema deeskalacije na Kosovu

NATO: Beograd i Priština nisu poslušali međunarodne pozive, nema deeskalacije na Kosovu

Pomoćnik generalnog sekretara NATO-a Tomas Gofus danas je izjavio da na Kosovu i Metohiji nije došlo do napretka kada je reč o deeskalaciji situacije.

„To ugrožava bezbednost svih ljudi na Kosovu, kao i osoblja NATO-a“, rekao je Tomas Gofus grupi novinara u Prištini,prenosi Rojters.

On je naveo da Beograd i Priština nisu poslušali međunarodne pozive da preduzmu korake ka deeskalaciji tenzija.

Gofus je dodao da je došlo do pada „praktične i političke saradnje sa Kosovom“.

„To je u suprotnosti sa evroatlantskim težnjama kosovskog naroda“, istakao je američki zvaničnik.

On je naveo da, nakon početka sukoba u Ukrajini, „niko ne bi trebalo da rizikuje još jedan sukob u Evropi koji bi potkopao mir i stabilnost stečenu tolikim žrtvama“.

Gofus je rekao da su 93 vojnika Misije KFOR-a povređena tokom sukoba sa srpskim demonstrantima, od kojih neki i teško.

„Ovo je apsolutno neprihvatljivo i ne sme da se ponovi. NATO je to jasno stavio do znanja i srpskim vlastima“, naveo je on.

Sa druge strane, tokom protesta je povređeno 52 Srba, navodi britanska agencija.

Premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti je, nakon sastanka sa Gofusom, saopštio da se zalaže za normalizaciju situacije, i da su vladavina prava, odsustvo „nasilnih protesta i kriminalnih aktivnosti“, kao i prevremeni izbori, put ka deeskalaciji.

Prema njegovim rečima, vlada u Prištini je tome maksimalno posvećena.

„Međutim, negativne mere Evropske unije prema Kosovu kao najdemokratskijoj zemlji Zapadnog Balkana, koja je sankcionisala rusku agresiju u Ukrajini i koja je se uskladila sa spoljnom politikom EU, dovele su do asimetrije u dijalogu“, navodi se u saopštenju Kurtijevog kabineta koje je preneo Reporteri.

On je dodao da je Priština posvećena punoj saradnji sa NATO-om, kao i da razmena informacija i koordinacija treba da doprinesu vladavini prava na severu KiM i poboljšanju bezbednosne situacije.

Kurti se zahvalio na doprinosu i neophodnoj ulozi NATO-a „za oslobođenje i bezbednost Kosova“, dodavši da tzv. Kosovo treba „što pre“ da postane član Partnerstva za mir.

On je izrazio zabrinutost zbog „nedostatka jasnoće“ KFOR-a u vezi sa događajem od 14. juna kada su, prema njegovim rečima, kidnapovana tri službenika kosovske policije.