Možda je to tehnologija razvijena u 19. veku, ali istraživači sa Univerziteta Džejms Kuk su otkrili da radio i danas nudi iznenađujući opseg i dubinu iskustva slušaocima.
Predavač psihologije JCU dr Amanda Krause vodila je studiju koja je istraživala kako radio osoblje i slušaoci gledaju na svrhu radija i kako radio može uticati na dobrobit starijih slušalaca.
Rekla je da medij još uvek ima širok domet u Australiji – posebno među starijim ljudima.
„Podaci iz 2022. pokazuju da radio zajednice dostiže preko 5,1 miliona Australijanaca nedeljno, a komercijalni radio dostiže 68% Australijanaca starijih od 65 godina.
„Prosečni nedeljni sati slušanja su 15 sati i skoro 13 sati za komunalni i komercijalni radio, respektivno,“ rekao je dr Krause.
Ona je rekla da i slušaoci i radio osoblje smatraju da je svrha radija da nudi vesti i informacije, zabavu i mogućnosti društvene razmene.
Slušaoci su rekli da je radio uspeo da ponudi sve tri ove stvari kad god su bile potrebne – istovremeno informisanje, zabavu i stimulisanje društvenih potreba, a da se one međusobno ne isključuju.
„Učesnici su naveli da radio deluje kao surogat prijatelj u njihovom domu; neko ko će im praviti društvo i podsticati povezivanje sa njihovom širom zajednicom.
„Odnosi sa radio programima i pojedinačnim prezenterima, izgrađeni i održavani tokom vremena kroz stalno slušanje, podržavaju sposobnost radija da podrži dobrobit slušalaca“, rekao je dr Krause.
Ona je rekla da su istraživači znali da je učešće publike ključno za angažovanje radija, ali se činilo da sposobnost radija da stvori zajednicu ima koristi od promovisanja angažovanja, uključujući i one vezane za dobrobit.
„Istraživači shvataju da je medijski pejzaž postao sve više individualizovan — sa digitalnom muzikom koja je skrojena tačno po ukusu pojedinca, na primer. Međutim, percipirana društvena svrha radija — njegova sposobnost da okupi ljude — podupire njegovu kontinuiranu važnost kao medijske tehnologije.“
Istraživanje je objavljeno u časopisu Frontiers in Computer Science.