Prema studiji iz maja 2023. objavljenoj u Chronobiology International, noćne sove – ljudi koji idu u krevet kasnije i bude se kasnije – verovatno umiru ranije od onih koji rade tokom ranijih delova dana. To uglavnom zato što su oni koji su kasno u većem riziku da razviju nezdrave navike, rekao je za Si-En-En istraživač Finskog instituta za medicinu rada Krister Hublin.
„Čini se da je povećan rizik od smrtnosti povezan sa jasno ‘večernjom’ osobom uglavnom uzrokovan većom konzumacijom duvana i alkohola“, rekao je Hublin u saopštenju. „Ovo se poredi sa onima koji su očigledno ‘jutarnje’ osobe.“
Hublinova studija pratila je otprilike 24.000 blizanaca od 1981. do 2018. kako bi zabeležila moguće uzroke ponašanja povezanih sa zdravljem. Otprilike 10% blizanaca uključenih u studiju reklo je da su definitivno večernje osobe, dok je 33% reklo da im je draže da ostanu budni do kasno.
Studija je obuhvatila nivo obrazovanja svakog blizanca, konzumaciju alkohola, upotrebu proizvoda od dima, telesnu masu i trajanje sna kako bi se uporedio i uporedio način života noćnih sova i jutarnjih ljudi. Prema rezultatima, noćne sove imaju 9% veći rizik od rane smrti od jutarnjih ljudi.
„Dugo vremena znamo da je veća verovatnoća da će oni koji preferiraju večernji tip da više piju, da imaju poremećaj upotrebe alkohola i da će takođe verovatnije koristiti druge supstance uključujući duvan“, dr Bhanu Prakash Kolla, lek za spavanje specijalista, rekao je za CNN.
Iako upotreba alkohola i pušenje mogu igrati ulogu u povećanju rizika od 9%, oni ne govore celu priču.
„Drugi mogući uzroci koji padaju na pamet uključuju one koji su večernji tipovi koji će verovatno morati da se probude rano na posao/školu, pa će na kraju manje spavati, a nedostatak sna može povećati rizik“, rekao je dr Kola.