Revolucionarna studija koju je sproveo multidisciplinarni tim koji uključuje kompjuterskog arheologa, umetnika i kompjuterskog programera otkrila je nove uvide u drevne gravure na stenama i tehnike koje su koristili drevni graveri. Istraživanje, sprovedeno na lokaciji 25 u parku Timna, u južnom Izraelu, oduševilo je stručnjake i nudi novi pogled na procese proizvodnje ovih fascinantnih graviranih stena. Nalazi su objavljeni u časopisu Humanities and Social Sciences Communications.
Tradicionalno, proučavanje graviranih slika fokusiralo se na ikonografiju, ikonologiju i stilske karakteristike, previđajući zamršenost tehnika graviranja. Međutim, ovaj inovativni metod istraživanja, uveden u studiju, naglašava karakterizaciju tehnika korišćenih u stvaranju gravura na kamenu tokom antičkih vremena. Razmatrajući tehnološke varijacije kao pokazatelje proizvodnog procesa gravera, tim ima za cilj da poboljša naše razumevanje ovih drevnih umetničkih dela.
Za sprovođenje studije, 3-D skeniranja dve drevne gravure i savremenih grafita dobijeni su sa lokacije 25 u parku Timna. Ovi skenovi su podvrgnuti pažljivoj analizi koristeći ArchCUT3-D, specijalizovani softver razvijen za procenu 3-D mikromorfoloških karakteristika rezova koji formiraju gravure. ArchCUT3-D omogućava preciznu i ponovljivu analizu ekstrahovanjem 3-D rezova rezova i ispitivanjem mikromorfologije površine.
Rezultati istraživanja ukazuju na to da su različiti rezovi unutar gravura izvedeni različitim tehnikama. Identifikovanjem karakterističnih karakteristika, tim je uspešno prikazao jedinstvene aspekte operacija graviranja, kao što su ergonomski uslovi i nivo doslednosti gestova graviranja.
Korišćenje ArchCUT3-D softvera u ovoj studiji predstavlja značajan napredak u računarstvu u ovoj oblasti. Omogućava prepoznavanje tehnika rezanja kroz mikromorfološke specifikacije i olakšava rekonstrukciju gestova graviranja i pojedinačnih proizvodnih postupaka. Ova revolucionarna tehnologija otvara uzbudljive mogućnosti za razumevanje zanatskog i kulturnog značaja iza drevnih gravura na stenama.
Profesor Leore Grosman, šef Laboratorije za računarsku arheologiju na Hebrejskom univerzitetu u Jerusalimu, izrazio je entuzijazam za nalaze studije, rekavši: „Naše istraživanje pruža svežu perspektivu na drevne gravure u kamenu udubljujući se u zamršenost njihovih proizvodnih procesa. Otključavanjem tehnološke tajne iza ovih gravura, stičemo vredan uvid u zanatsko umeće, umetnički izraz i kulturni kontekst naših predaka.“
Implikacije ove studije prevazilaze naučnu zajednicu, jer novootkriveno znanje o drevnim tehnikama graviranja ima potencijal da preoblikuje naše razumevanje ljudskih kultura kroz istoriju. Tim se nada da će njihovi nalazi podstaći dalja istraživanja i inspirisati interdisciplinarnu saradnju kako bi se razotkrile misterije koje okružuju ova drevna umetnička dela.
Istraživački tim su činili prof. Leore Grosman, šef Laboratorije za računarsku arheologiju, Lena Dubinski, doktorant, i dr Marselo David, svi sa Hebrejskog univerziteta u Jerusalimu.