Lideri Šangajske organizacije za saradnju (ŠOS) u utorak su nastojali da ostvare bliže veze i podstaknu saradnju u okviru evroazijskog bloka koji se širi, ali su istakli da ta grupa nije usmerena protiv drugih država.
U zajedničkoj deklaraciji lidera na kraju onlajn samita čiji je domaćin Indija takođe se navodi da se članice ŠOS-a protive blokovskim, ideološkim i konfrontacionim pristupima u rešavanju problema i bezbednosnih izazova.
Lideri su bili kritični prema onome što su rekli da je negativan uticaj „jednostranog i neograničenog širenja globalnih protivraketnih odbrambenih sistema od strane određenih zemalja ili grupa zemalja“, ne misleći direktno na širenje NATO-a i vojnu pomoć Zapada Ukrajini.
Izražavajući zabrinutost zbog situacije u Avganistanu, lideri su rekli da smatraju da je „od suštinskog značaja da se uspostavi inkluzivna vlada u Avganistanu uz učešće predstavnika svih etničkih, verskih i političkih grupa u avganistanskom društvu“.
Svi članovi osim Indije takođe su podržali ogromnu kinesku inicijativu Pojas i put (BRI) koja predviđa obnovu starog Puta svile kako bi se Kina povezala sa Azijom, Evropom i šire uz veliku infrastrukturnu potrošnju.
Evroazijska bezbednosna i politička grupa koju su 2001. formirali Peking i Moskva, ŠOS obuhvata Indiju, Pakistan, Kazahstan, Kirgistansku Republiku, Tadžikistan i Uzbekistan.
Iran se pridružio grupi u utorak, postavši njen deveti član, a predsednik Ebrahim Raisi je učestvovao u postupku.
Belorusija je potpisala memorandum o obavezama koji će dovesti do njenog članstva 2024. godine, dodajući snagu bloku dok nastoji da proširi svoj domet i da se suprotstavi uticaju Zapada u regionu – osećaj koji je bio izraženiji u pojedinačnim primedbama Kine i Rusije.
Na virtuelnom samitu se ruski predsednik Vladimir Putin prvi put pojavio na međunarodnom forumu od kratkotrajne pobune prošlog meseca i uverio lidere ŠOS-a u stabilnost i jedinstvo Rusije.
Putin je upozorio da su potencijal za sukobe i rizik od globalne ekonomske krize u porastu. On je takođe rekao da Moskva planira da pojača veze sa ŠOS.
On je na samitu rekao da će se Rusija suprotstaviti pritisku Zapada, sankcijama i „provokacijama“ uvedenim zbog onoga što Moskva naziva svojom „specijalnom vojnom operacijom“ u Ukrajini.
Rusija gleda na zemlje poput Kine, Indije i Irana kao na ključne partnere u suprotstavljanju Sjedinjenim Državama i otporu onome što prikazuje kao pokušaje SAD da diktiraju svetski poredak.
Samit je održan jedva dve nedelje nakon što je Modija bio domaćin američki predsednik Džo Bajden tokom državne posete, a njihove dve zemlje su sebe nazvale „među najbližim partnerima na svetu“.
Kineski predsednik Si Đinping je u svom onlajn obraćanju pozvao na jačanje razmene, obezbeđivanje zajedničke bezbednosti i jačanje solidarnosti i međusobnog poverenja.
„Trebalo bi da imamo na umu opšte i dugoročne interese našeg regiona i da svoju spoljnu politiku pravimo nezavisno. Moramo biti veoma oprezni protiv spoljnih pokušaja da se podstakne novi hladni rat ili konfrontacija u logorima u našem regionu“, rekao je Si .
I Si i Putin su se zalagali za prelazak na sistem po kome bi spoljna trgovina mogla da se rešava u lokalnim valutama, što je potez koji pomaže da se zaobiđe upotreba američkog dolara, posebno nakon sankcija nakon ruskog rata u Ukrajini.
Indija, koja ove godine predsedava ŠOS-om i G20, išla je po diplomatskom konopcu jer su odnosi između zapadnih nacija i rusko-kinesko partnerstvo bili napeti zbog invazije Moskve na Ukrajinu prošle godine i sve većeg prisustva Pekinga u globalnoj geopolitici .
Veze Indije sa Kinom su se smanjile od vojnog sukoba na njihovoj spornoj granici Himalaja 2020.
Govoreći ranije na otvaranju samita, Modi je pozvao članice ŠOS-a da se zajednički bore protiv terorizma i pozabave globalnim izazovima kao što su nestašica hrane, goriva i đubriva.
Modi je razgovarao sa Putinom u razgovoru prošle nedelje nakon pobune plaćenika. Modi je tokom diskusije ponovio poziv na dijalog i diplomatiju u vezi sa ratom u Ukrajini.
Prošle godine, na marginama samita ŠOS-a u Uzbekistanu, Modi je Putinu rekao da to nije era rata, što je najbliže što je Indija mogla da se pozabavi ovim pitanjem direktno sa ruskim liderom.
Očekuje se da će Putin i Si posetiti Nju Delhi u septembru pošto je Indija domaćin samita G20, a verovatno će biti prisutni i Bajden i lideri drugih zemalja članica.
Indija je odbila da okrivi Rusiju za rat i povećala je bilateralnu trgovinu uglavnom podizanjem kupovine ruske nafte na rekordno visok nivo, što je iznerviralo Zapad.