Japan je dobio odobrenje od nuklearnog nadzornog organa UN za svoj plan da ispusti prečišćenu radioaktivnu vodu iz fabrike Fukušima koja je uništena cunamijem u okean, uprkos žestokom otporu Pekinga i nekih lokalnih stanovnika.
Nakon dvogodišnjeg pregleda, Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) saopštila je da su planovi Japana u skladu sa globalnim bezbednosnim standardima i da će imati „zanemarljiv radiološki uticaj na ljude i životnu sredinu“.
„Ovo je veoma posebna noć“, rekao je šef IAEA Rafael Grosi premijeru Fumiju Kišidi pre nego što mu je pružio debeli plavi fascikl sa konačnim izveštajem.
Grosi je kasnije rekao novinarima u Japanskom nacionalnom pres klubu, gde ga je dočekala mala grupa demonstranata, da će nastojati da ublaži postojeće zabrinutosti i da će stacionirati osoblje IAEA u fabrici Fukušima da nadgleda oslobađanje.
„Moramo da priznamo da se tako nešto ranije nije desilo“, rekao je on, dodajući da će Japan imati poslednju reč o izdanju, koje bi trebalo da traje 30 do 40 godina.
Japanska vlada tvrdi da je proces bezbedan jer je prečistila vodu – dovoljno da napuni 500 olimpijskih bazena – koja se koristi za hlađenje gorivih šipki fabrike u Fukušimi nakon što je oštećena u zemljotresu i cunamiju koji je usledio.
Japan nije precizirao datum za početak puštanja vode do zvaničnog odobrenja nacionalnog nuklearnog regulatornog tijela za Tokio Electric Pover (Tepco) (9501.T), čija bi konačna riječ o planu objavljenom 2021. mogla doći već ove sedmice.
Japanski ribarski sindikati dugo su se protivili tom planu, rekavši da bi to poništilo rad na popravljanju reputacije nakon što je nekoliko zemalja zabranilo neke japanske prehrambene proizvode nakon katastrofe 2011. godine.
Peticija iz regiona oko fabrike prikupila je više od 250.000 potpisa od kada je predlog prvi put iznet.
Neke susedne zemlje su se takođe godinama žalile na pretnju po morsku životnu sredinu i javno zdravlje, a Peking se pojavio kao najveći kritičar.
„Japan će nastaviti da pruža objašnjenja japanskom narodu i međunarodnoj zajednici na iskren način zasnovana na naučnim dokazima i uz visok nivo transparentnosti“, rekao je Kišida na sastanku sa Grosijem.
Preko svoje ambasade u Japanu, Peking je rekao da izveštaj IAEA ne može biti „propusnica“ za ispuštanje vode i pozvao na suspenziju plana.
Japan kaže da je voda filtrirana kako bi se uklonila većina radioaktivnih elemenata osim tricijuma, izotopa vodonika koji je teško odvojiti od vode. Tretirana voda će biti razblažena na znatno ispod međunarodno odobrenih nivoa tricijuma pre nego što bude puštena u Pacifik.
U prezentaciji održanoj stranim novinarima u Kini prošlog meseca, japanski zvaničnici su rekli da su nivoi tricijuma u tretiranoj vodi niži od onih koji se nalaze u otpadnoj vodi koju redovno ispuštaju nuklearne elektrane širom sveta, uključujući i Kinu.
Zvaničnici su rekli da su činili višestruke i ponovljene pokušaje da Pekingu objasne nauku koja stoji iza stava Tokija, ali su njihove ponude ignorisane.
Kina je u utorak saopštila da je japansko poređenje nivoa tricijuma u prečišćenoj vodi i otpadnoj vodi „potpuno zbunjujuće koncepte i zavarava javno mnjenje“.
Grosi će u sredu posetiti fabriku u Fukušimi. Posle svog putovanja u Japan, on će se uputiti u Južnu Koreju, gde su potrošači kupovali morsku so i druge artikle uoči puštanja vode.
Takođe se očekuje da će posetiti Novi Zeland i Kukova ostrva u pokušaju da ublaži zabrinutost oko plana, prema izveštajima medija.