Srednja dužina preživljavanja nakon dijagnoze glioblastoma je 14 meseci, ali neki od ovih tumora mozga su agresivniji i otporniji na lečenje od drugih, a nova studija iz Silvester Comprehensive Cancer Centra na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Majamiju Miller sugeriše reaktivaciju drevni retrovirus može biti bar delimično kriv.
„Naša laboratorija je otkrila da evolucioni uspavani retrovirus od pre 6 miliona godina, HML-2, podtip HERV-K, doprinosi formiranju tumora na mozgu. Po prvi put smo pokazali da ovaj virus, kada se ponovo aktivira, igra ulogu u definisanju stanje matičnih ćelija glioma visokog stepena, promovišući agresivni oblik raka“, rekao je neurohirurg dr Ašiš Šah, glavni istraživač u Silvester’s Brain Tumor Initiative (BTI) i prvi autor rada objavljenog u Journal of Clinical Investigation.
Matične ćelije raka, subpopulacija ćelija u kancerima, pokreću inicijaciju i razvoj tumora i utiču na to koliko će rak biti agresivan i otporan na lečenje.
Ova studija, koju su sproveli istraživači sa Silvestera, Univerziteta Džordžtaun i Nacionalnog instituta za zdravlje, otkrila je da je HML-2 izmenio programiranje matičnih ćelija aktiviranjem proteina koji reguliše gen nazvan OCT4. HML-2 je ranije bio umešan u genezu i razvoj drugih karcinoma, ali se veruje da je ovo prva studija koja pokazuje efekte virusa na gliome i opisuje uključene molekularne i ćelijske mehanizme.
„Naši rezultati sugerišu da HML-2 suštinski doprinosi niši matičnih ćelija glioblastoma, mikrookruženju koje podržava matične ćelije i određuje njihovu sudbinu“, rekao je dr Avindra Nath, klinički direktor Odeljenja za intramuralna istraživanja u Nacionalnom institutu za neurologiju Poremećaji i moždani udar u Nacionalnom institutu za zdravlje.
„Sproveli smo sveobuhvatno translaciono istraživanje ekspresije HML-2 u glioblastomu i njegove uloge u održavanju fenotipa matičnih ćelija raka“, rekao je Nath, stariji autor članka. Rezultati su zasnovani na analizama ćelija glioblastoma dobijenih od pacijenata i studijama modela miša.
Nalazi tima daju istraživačima ciljeve za razvoj terapija; i u njihovom radu, anti-retrovirusni lek je značajno smanjio aktivnost HML-2 i smanjio markere tumorskih matičnih ćelija, rekao je Šah, direktor kliničkih ispitivanja i translacionih istraživanja i glavni istraživač u Odseku za virusologiju i imunoterapiju u mozgu Silvester Comprehensive Cancer Center. Inicijativa za tumore (BTI).
„Ciljanje na nišu matičnih ćelija glioblastoma je atraktivna opcija za sprečavanje promena u matičnim ćelijama i smanjenje recidiva tumora i otpornosti na lečenje“, rekao je on.
HML-2, podtip HERV-K, jedan je od mnogih humanih endogenih retrovirusa (HERV), predaka retrovirusnih infekcija koje su se dešavale tokom istorije i dovele do integracije virusnih sekvenci u ljudski genom. HERV-ovi, koji čine oko 8% ljudskog genoma, obično su tihi – ne mogu da izazovu infekciju – ali naučnici su nedavno otkrili da se neki mogu ponovo aktivirati kod određenih karcinoma.