Ruski izaslanik pri Ujedinjenim nacijama u Ženevi rekao je da nema osnova da se održi „status kvo” ugovora o crnomorskom žitu koji ističe 18. jula, izvestila je u ponedeljak ruska novinska agencija Izvestija.
U širokom intervjuu, izaslanik Genadij Gatilov rekao je agenciji da implementacija ruskih uslova za produženje sporazuma „koči“. Ti uslovi su, između ostalog, uključivali ponovno povezivanje Ruske poljoprivredne banke (Rosselkhozbank) na SVIFT bankarski platni sistem.
„Rusija je više puta produžavala sporazum u nadi da će doći do pozitivnih promena“, rekao je Gatilov za „Izvestija“. „Međutim, ovo što sada vidimo ne daje nam osnova da pristanemo da zadržimo status kvo.
Sporazum o Crnom moru, koji su Rusija i Ukrajina sklopile od strane Ujedinjenih nacija i Turske u julu 2022. godine, imao je za cilj da spreči globalnu prehrambenu krizu tako što će omogućiti da se ukrajinsko žito zarobljeno ruskom invazijom bezbedno izvozi iz crnomorskih luka.
Prošle nedelje, Ujedinjene nacije su saopštile da su zabrinute da nijedan novi brod nije registrovan u okviru sporazuma o Crnom moru od 26. juna – uprkos tome što je prijavu podnelo 29 brodova.
Gatilov je rekao da se nada da će „zdrav razum“ prevladati u Sjedinjenim Državama i da neće biti potrebe da se razmatra opcija da se odbaci tretman nuklearnog oružja Novi početak, poslednji preostali sporazum o kontroli naoružanja između SAD i Rusije koji ograničava strateško nuklearno oružje ovih zemalja arsenala.
Predsednik Vladimir Putin suspendovao je učešće Rusije u paktu, iako su obe strane obećale da će nastaviti da poštuju njegove granice i od tada postoji „direktan kontakt“ između Moskve i Vašingtona po tom pitanju.
Gatilov je ponovio stav Moskve da će se Rusija vratiti sporazumu o smanjenju nuklearnog oružja samo ako Vašington odustane od njega
„destruktivni kurs nanošenja strateškog poraza“ Rusiji, ali je dodao da bi Rusija mogla biti otvorena za razgovore o novom paktu.
„Voleo bih da možemo umesto toga da počnemo da razgovaramo o sporazumu koji bi mogao da zameni START posle februara 2026. godine“, rekao je on.
Ugovor o novom početku, potpisan 2010. godine, ističe 2026. godine.
Odvojeno, Gatilov je za Izvestije rekao da je Rusija otvorena za diplomatsko rešenje ukrajinske krize, ali su izgledi sada nejasni jer Kijev i Zapad nastavljaju da se klade na upotrebu vojne sile.