Apple postaje prva javno trgovana kompanija čija je vrednost 3 triliona dolara

Apple postaje prva javno trgovana kompanija čija je vrednost 3 triliona dolara

Apple je postao prva javno trgovana kompanija koja je zatvorila trgovački dan sa tržišnom vrednošću od 3 triliona dolara, što je označilo još jednu prekretnicu za tehnološku veliku kompaniju koja je preoblikovala društvo nizom proizvoda koji ostvaruju zapanjujuće profite.

Akcije Apple-a su u petak porasle za 2,3% na 193,97 dolara, čime je njihova tržišna vrednost dostigla 3,04 triliona dolara. Apple je jedna od nekolicine tehnoloških kompanija, uključujući Microsoft i proizvođača čipova Nvidia, koja je pomogla da S&P 500 postigne rast od skoro 16% u prvoj polovini godine.

47-godišnja kompanija čiji je suosnivač legenda Silicijumske doline Stiv Džobs nakratko je nadmašila tržišnu vrednost od 3 biliona dolara uporednim danima u januaru 2022, ali nije mogla da izdrži do zatvaranja tržišta. Umesto toga, Apple-ove akcije su potonule u produženi pad koji je gurnuo njenu tržišnu vrednost na kratko ispod 2 biliona dolara ranije ove godine usred usporavanja rasta i nervoze investitora zbog porasta kamatnih stopa koje su uticale na ceo tehnološki sektor.

Apple se ponovo nije približio pragu od 3 triliona dolara sve do ranije ovog meseca kada je kompanija predstavila šta bi mogao biti njen sledeći veliki proizvod – skupe slušalice pod nazivom Vision Pro koje guraju korisnike u veštačka podešavanja poznata kao virtuelna stvarnost.

Iako je značaj dostizanja tržišne vrednosti od 3 triliona dolara uglavnom simboličan, njegova veličina i dalje oduzima dah.

Uzmite u obzir, na primer, da bi 3 triliona dolara moglo da kupi skoro 9 miliona domova u SAD, na osnovu prosečne prodajne cene tokom prošle godine koju je izračunao Zillov. Takođe bi mogao da kupi 50 najvrednijih sportskih timova na svetu sa dosta sitniša. Kada bi se 3 triliona dolara podelilo podjednako na svaku osobu u Sjedinjenim Državama, svaka osoba bi dobila oko 9.000 dolara.

Majkrosoft je druga najvrednija javna kompanija sa 2,5 biliona dolara. Naftni gigant Saudi Aramco ima tržišnu vrednost od 2,08 biliona dolara. Alphabet, roditelj Gugla, Amazona i Nvidije, ima tržišne vrednosti iznad 1 bilion dolara.

Apple-u je trebalo manje od dve godine da se zatvori sa tržišnom vrednošću od 3 biliona dolara nakon što je u avgustu 2021. prvi put dostigao 2 biliona dolara, što se dogodilo oko dve godine nakon što je kompanija iz Kupertina u Kaliforniji prvi put dostigla 1 bilion dolara.

Kaskadne trilione je potaknula tehnološka imperija koju je Apple izgradio otkako se Džobs vratio u kompaniju 1997. nakon što ga je 1985. godine gurnuo tadašnji izvršni direktor Džon Skali. U vreme Džobsovog povratka, Apple je flertovao sa bankrotom i tako očajnički tražeći pomoć, obratio se svom nekada ogorčenom rivalu Microsoftu za novčanu infuziju.

Danas, Apple zarađuje toliko novca da može sebi priuštiti da plaća 105 milijardi dolara godišnje u vidu dividende investitorima i otkupa sopstvenih akcija – i dalje mu ostaje skoro 56 milijardi dolara u gotovini na kraju svog poslednjeg fiskalnog kvartala.

iPhone, koji je Džobs predstavio 2007. godine sa svojim prepoznatljivim umećem, ostaje krunski dragulj u Appleovom kraljevstvu. Prošle godine, uređaj je činio više od polovine prodaje kompanije od skoro 400 milijardi dolara.

Ostatak Apple-ovog prihoda priliva od drugih proizvoda kao što su Macintosh računar, iPad, Apple Vatch, AirPods i odeljenje za usluge koje uključuje striming muzike i videa, programe garancije, naknade koje se prikupljaju preko iPhone prodavnice aplikacija i provizije za oglašavanje koje Google plaća bude podrazumevani pretraživač na iPhone-u.

Iako je većina Appleovih inovacija nastala dok je Džobs vodio kompaniju, najveći deo njenog bogatstva je stvoren za vreme vladavine njegovog sadašnjeg generalnog direktora, Tima Kuka, koji je preuzeo dužnost izvršnog direktora neposredno pre Džobsove smrti u oktobru 2011. Kada je Džobs preneo štafetu za Kuka, tržišna vrednost Apple-a iznosila je 350 milijardi dolara.