Studija otkriva da više artikulišemo kada razgovaramo sa bebama i štencima

Studija otkriva da više artikulišemo kada razgovaramo sa bebama i štencima

Bebe i štenci imaju najmanje dve zajedničke stvari: osim što su novorođenčad, oni promovišu pozitivno emocionalno stanje kod majki, što ih navodi da bolje artikulišu kada govore.

Ovaj nalaz je rezultat istraživanja međunarodnog tima koji je uključivao Alejandrinu Kristiju, istraživačicu CNRS-a u Laboratoire de sciences cognitives et psicholinguistikue (LSCP) (CNRS/EHESS/ENS-PSL).

Naučnici su proučavali vokalno ponašanje deset majki kako bi bolje razumeli zašto majke više artikulišu kada razgovaraju sa bebama. Učesnici su zamoljeni da razgovaraju sa štenetom, sa svojom 6-mesečnom bebom i odraslom osobom oko deset minuta.

Istraživači su izdvojili svaki samoglasnik iz snimaka, proučili njihove akustične karakteristike i izmerili izražene emocije prema odraslima koji nisu bili svesni konteksta u kome je svaki samoglasnik izgovoren. Iznenađujuće, tim je otkrio da su majke bolje artikulisale i izrazile više pozitivnih emocija kada su razgovarale sa svojim bebama ili štenadima.

U obe situacije, majke su pokazale niz pozitivnih emocija, koje su bile u korelaciji sa promenama u njihovim vokalizacijama. Druga istraživanja pokazuju da hiperartikulacija dovodi do jasnijeg izgovora reči i čini govor lakšim za obradu odojčadi.

Objavljeni u Journal of Child Language 1. jula, ovi nalazi pokazuju da bi buduće studije o govoru majke trebalo da uzmu u obzir emocionalno stanje pojedinaca.